8 slavných osobností, které možná nikdy neexistovaly

Zuzana Fuxová

Ne všechno, co se říká ve škole nebo v televizi, je pravda. Historie je prý pohádka psaná vítězi. Možná mají spíš lidé potřebu vymýšlet si hrdiny, když kolem zrovna žádní nejsou.

  1. Shakespeare. Nějaký Shakespeare existoval, ale není jasné, kde by se naučil tolik o právu, politice, historii, nebo kde by se dozvěděl, jak se píše sonet. Stopy vedou k Edwardu de Vere, který si nejspíš vymyslel pseudonym, aby nebyl spojován s tak nicotným uměním, jakým v té době psaní divadelních her bylo.
  2. Robin Hood. Příběh o recidivistovi, který bohatým bere a chudým dává, byl v 13. a 14. století tak populární, že si tak začali říkal všichni angličtí psanci. Nicméně historici se domnívají, že předlohou byl život Fulk Fitz Warina, který se bouřil proti králi Johnovi.
  3. Konfucius. Údajně čínský idealista a filosof. Historici ale přišli na tolik nesrovnalostí v jeho díle, že je dost možné, že nikdy neexistoval.
  4. William Tell. Tak v první řadě první zmínky o něm se objevují až o asi sto let později, než by měly. Historka o jablku je prý pravdivá, ale zatknut byl stejně. Když ho vezli za katr, zabil správce Gesslera, utekl a začala válka za národní osvobození.
  5. Homér. Příběhy, které sepsal do tlustých bichlí, nebyly jeho. Někteří navíc tvrdí, že byl slepý, a jiní zase, že byl žena.
  6. Král Artuš. Neuvěřitelné příběhy o hrdinném bojovníkovi mají pár mezer. Vědci tvrdí, že to byly příběhy smyšlené za účelem politické propagandy. Ať je to, jak to je, v příbězích má k dispozici dva kokosy. A nikdo nemá tušení, kde je vzal.
  7. Pythagoras. Vy ve škole drtíte jeho větu a on možná ani neexistoval! Dost Italů v něj nevěří. Ale na svou počest má dokonce kult.
  8. Máří Magdaléna. Je prezentovaná jako prostituka, ale v původním překladu Bible o ní nic takového psáno není. Dokonce prý mohlo jít o Pannu Marii. Příběh se údajně kvůli podobnosti jmen omylem prolnul s životem jedné prostituky.