8 ukazatelů, že máte doma vystresovaného psa. Není na čase s tím něco dělat?

Pavla Gabrhelíková

Stresu se nevyhnou ani naši domácí mazlíčci. Je to na místě, pokud vás navštíví cizí pes nebo venku bouchají petardy. Pokud jsou však některé prvky na denním pořádku, měli byste to začít řešit.

  1. Pouští chlupy. Línací sezóna je jasná, ale když pohladíte psa kdykoliv během roku a v ruce vám zůstane chomáč chlupů, není to dobré. Zkuste se poradit s veterinářem nebo doma tolik netopit.
  2. Olizování. Psi to dělají například i v případě, že vidí psa, kterého chtějí napadnout. Když se začne rychle přelizovat, něco je špatně. Mapujte, co se u toho kolem vás děje.
  3. Zívání. Často zívají pro vyjádření pohody nebo když zíváte vy. Jestli váš pes ale zívá rychle a několikrát za sebou, vyjadřuje nervozitu.
  4. Dýchání. Psi obvykle dýchají s otevřenou tlamou, aby se zchladili. Zdánlivě bezdůvodně takhle dýchají i ze stresu.
  5. Sebedestruktivní chování. S tímto problémem se potýkají zejména temperamentnější plemena. Můžou si například okusovat nohy, drbat se do krve nebo narážet do zdi.
  6. Vyhýbá se vám. Tím máme na mysli i oční kontakt nebo odvrácení hlavy při hlazení. V takovém případě se pes necítí dobře a něco ho rozptyluje.
  7. Nemoc. Čistě fyzickými příznaky nadměrného stresu je průjem, zvracení nebo nechuť k jídlu, podobně jako u lidí.
  8. Vytí. Někdy i štěkání. Psi to často dělají, když odcházíte z domu. Ale pokud váš chlupáč štěká celý den a vyje celou noc, měli byste pátrat po příčině.