8 věcí, které byste měli mít nebo dělat ještě předtím, než vám bude pětadvacet, abyste v následujících letech byli spokojenější

Eva Vogelová

Ve chvíli, kdy dosáhnete dospělosti, život začíná utíkat mnohem rychleji než dříve. Možná se vám zda, že dvacet pět let ještě není žádný věk. To však není tak úplně pravda. Před pětadvacítkou byste si měli pomalu začít dávat dohromady svůj život. Co si dopřejte a začněte řešit už teď?

  1. Přátele, kterým můžete důvěřovat. Není nad to mít kamaráda, který by za vás dal ruku do ohně. Měli byste mít alespoň jednoho, na kterého se můžete spolehnout. Každý občas potřebuje s něčím pomoct nebo se někomu svěřit. Bez dobrých přátel by byl život mnohem chudší.
  2. Našetřeno alespoň pár tisíc. Pochopitelně lidé do pětadvaceti let nemají téměř žádné peníze, pokud studují. I v tomto případě by bylo dobré mít odloženo alespoň deset tisíc na nečekaný výdaj, který budete muset nutně zaplatit.
  3. Důvěřovat si natolik, že se nikomu nebudete potřebovat ospravedlňovat za svá rozhodnutí. Budování sebedůvěry se hodí. Bez ní bychom v životě patrně nic nedokázali a nevedlo by se nám dobře. Žít sám se sebou a nemít se rád je snad horší než trpět třeba finanční krizí. Bylo pro vás dobré, kdybyste se přestali před ostatními obhajovat, proč děláte určité věci. Čím dříve se to naučíte, tím lépe pro vás.
  4. Vytvořit si každodenní režim. Dodržovat každý den určitá pravidla se hodí, protože si na to časem zvyknete. Váš život bude mít řád a disciplínu. Každé ráno vstanete v určitou hodinu, osprchujete se a nasnídáte. Poté jdete do práce či školy a zase ve stejný čas půjdete i spát. A to i o víkendu. Díky dennímu režimu stihnete více naplánovaných aktivit.
  5. Vědět, co očekáváte od partnerského vztahu. Vztahy jsou velmi komplikované. Abyste si dokázali vybrat pro sebe toho správného partnera, měli byste vědět, jaký by měl být. Do pětadvaceti ještě můžete chybovat, ale poté už jde do tuhého. Třicítka se začne nenápadně blížit, takže nastává čas založit rodinu – pokud ji chcete. V tom případě byste měli mít už funkční vztah, abyste věděli, že se jeden na druhého můžete spolehnout a zplodit spolu děti.
  6. Vlastnit cestovní pas. Pokud jste si ho doposud nezařídili, napravte to. Cestování do různých destinací přitahuje dnes téměř každého mladého člověka. Nepochybně i vy se budete chtít vydat někam, kde vám nebude stačit jen občanka. Až se jednou rozhodnete, že někam pojedete, a uvědomíte si, že nemáte pas, budete na jeho vyřízení nějakou dobu muset čekat. Lepší by bylo zařídit si ho hned.
  7. Vlastní místo, kam můžete složit hlavu. Ideální by bylo, kdybyste před pětadvacátými narozeninami odešli od rodičů. Když ještě studujete, tak to pravděpodobně není tak jednoduché, pokud ale už nějakou dobu pracujete, nemělo by to být pro vás extrémně náročné. Možná se vám i uleví, neshody s rodiči často nebývají moc příjemné. Navíc už vám tolik nebudou mluvit do života, protože uvidí, že se snažíte osamostatnit. Váš vzájemný vztah se díky tomu může i zlepšit.
  8. Mít koníčky. Najít si v životě něco, co vás baví, je velmi důležité. Budete se celkově cítit lépe. Sníží se vám četnost špatných nálad a po práci či škole se budete mít na co těšit. Pokud se dostanete do nějakých potíží, záliby vás budou držet nad vodou. Vůbec nezáleží, zda to bude sport, čtení knih, vzdělávání nebo hraní her.

Témata:, ,