8 věcí, které jste možná nevěděli o Mengelem

Lucie Bryndová

Nacistického lékaře Josefa Mengeleho, známého také jako Anděl smrti, který sloužil v koncentračním táboře Osvětim, asi každý z vás zná. Minimálně víte určitě to, že to byla jedna z nejhorších a nejbrutálnějších postav holocaustu, která prováděla příšerné experimenty na vězních, a zejména pak na malých dětech. Co všechno jste o něm ale dosud možná ještě neslyšeli?

  1. Původně měl experimentovat jen s Romy. Po obdržení vyznamenání Železného kříže za statečnost během druhé světové války byl Mengele poslán v květnu 1943 do polské Osvětimi, kde se měl věnovat pouze Romům, kteří byli nacisty považováni obdobně jako Židé za podřadnou rasu. Jeho působnost se ale postupně rozšířila a bylo mu povoleno experimentovat se všemi vězni, kteří nebyli posláni pro svou neschopnost pracovat rovnou do plynové komory.
  2. Významně se zajímal o dvojčata. Tuto informaci možná většina z vás ví. Ale věděli jste proč? Bylo to hlavně proto, že jedno z dvojčat mohl používat jako testovací a po provedení řady otřesných experimentů ho s tím druhým porovnávat. Odhaduje se, že během roku a půl, kdy v Osvětimi působil, provedl experimenty na zhruba třech tisících dvojčat, z nichž pouze dvě stě přežilo.
  3. Jevil se jako hodný strýček. Zní to dost jako paradox, ale tahle lidská zrůda se k dětem často chovala velmi sladce a starostlivě. Představoval se jim jako strýček Mengele a mnohdy jim nosil sladkosti. Pak jim vpichoval do těla nejrůznější jedy a operoval je bez jakékoli anestezie.
  4. Fascinovali ho lidé s různobarevnýma očima. Mengele byl doslova ohromen lidmi s heterochromií iridum, tedy těmi, kteří mají každé oko jinak barevné, respektive duhovku. Anděl smrti na takových lidech vedl četné testy, a to včetně takových, kdy se jim pokoušel barvu očí změnit tím, že jim do nich vstřikoval nejrůznější chemikálie. Když to nezafungovalo, lidem oční bulvy vyjmul a poslal je do Berlína k dalšímu testování.
  5. Pokoušel se sešít lidi dohromady. Asi těžko říct, co ze všech těch zvěrstev, která prováděl, bylo horší, ale Vera Alexander, jedna ze svědkyň jeho experimentů, popsala, jak na vlastní oči viděla Mengeleho, jak se pokusil sešít dvojčata dohromady. Skončilo to tím, že dostala velkou infekci do rukou a po několika dnech zemřela na gangrénu.
  6. Než se přidal k nacistům, byl to úspěšný člověk. Josef Mengele se narodil do bohaté rodiny a navzdory všem zvěrstvům, která později napáchal, to byl milý a geniální člověk. Miloval hudbu, umění a lyžování. Získal doktorát z antropologie a medicíny a vydal tři vědecké práce v lékařských časopisech.
  7. Za svá zvěrstva nebyl potrestán. Poté, co Sověti prolomili německou obrannou linii, utekl z Osvětimi a byl zajat Američany. Krátce na to ho ale pustili. V roce 1949 pracoval v Bavorsku jako zemědělec a dalších neuvěřitelných pětatřicet let se schovával v Jižní Americe. Ještě než ho ale stačili lovci nacistů najít, utopil se poté, co dostal mrtvici při plavání na pobřeží Brazílie.
  8. Byl pohřben jako Wolfgang Gerhard. Přestože byl původně pohřben pod svým falešným jménem, které bylo Wolfgang Gerhard, byly v roce 1985 jeho ostatky exhumovány a testy DNA prokázaly, že se jedná o ostatky Josefa Mengeleho. Jeho kostra pak byla uchována v Institutu pro soudní lékařství v Sao Paulu.