8 věcí, které se dějou s vaším tělem, pokud moc dlouho zadržujete moč

Pavla Gabrhelíková

To, co do vás vejde, musí z vás i ven. A když jde o čůrání, doporučujeme to neodkládat. Podívejte se, co se děje s vaším tělem, pokud v sobě udržujete tekutiny. Není to nic hezkého.

  1. Močák není nafukovací. Proto je schopen pohodlně udržet asi jenom dvě skleničky vody. Myslete na něj jako na sval. Ten třeba ovlivňuje i pánevní dno, a to pokud často přetěžujete, začne vypovídat službu a vy se začnete znovu počůrávat.
  2. Mozek nepozná, že máte jít čůrat. Čím déle odkládáte návštěvu toalety, tím víc se váš močový měchýř rozpíná. Jakmile se roztáhne do maximálních rozměrů, ztrácí váš mozek schopnost rozpoznat, kdy je to akutní.
  3. Už to nedoběhnete. Jestli budete čekat moc dlouho, vstanete a už to nedoběhnete. Zejména pokud jste trošku starší. Věčným dobíhání riskujete, že se z pomočování stane rutina.
  4. Infekce močových cest. Tohle je varování především pro ženy. Vzniká z toho, že se bakterie dostanou do močového traktu. Čím míň močíte, tím víc je v tom podporujete. Proto hodně pít, hodně čůrat, dámy!
  5. Vážnější onemocnění. Časté záněty močového měchýře vedou k mnohem vážnějším chorobám, nejčastěji ledvin. A to je bolest srovnatelná s porodem.
  6. Stažený sval. Z dlouhodobého držení moči se vám mohou nenávratně stáhnout svaly. To je dost bolestivé. Doktoři vám na to nic nedají, protože jde jen o přetížený sval.
  7. Alkohol a kofein. Dvě dramaticky močopudné látky. Pokud víte, že nebudete mít možnost ihned si odskočit, raději se jim vyhněte.
  8. Zvyk je železná košile. Ze zadržování moči se může stát fatální zlozvyk. Dlouhodobě tak ničíte své tělo hned na několika frontách a špatně se to odbourává.