8 věcí, které vás naučí dočasná péče o kočky

Paga

Takzvaní dočaskáři si berou na nějaký čas domů zachráněná zvířata, kterým ale musí najít útulek nebo stálou rodinu. Čtěte, co to obnáší, a třeba vás to nakopne k tomu zkusit to taky.

  1. Občas je to těžké. Koťátka jsou často zachráněná z opravdové divočiny. Odchyt trvá týdny a když jsou konečně v bezpečí, začínají se socializovat velmi pomalu. To obnáší spoustu škrábání, prskání a kousání. S dospělou kočkou to může být ještě těžší. Chce to hlavně čas a trpělivost.
  2. Spánek je luxus. Pokud nemáte děti, asi si vůbec neumíte vážit toho, že si večer jdete lehnout a ráno odpočatí vstanete.  A koťata jsou na tom podobně jako děti. Celý den jen jí a spí a v noci na vás pořádají lov. Když je zavřete za dveřmi, budou do rána řvát. A nejde s tím nic dělat. Jen trpělivě čekat, než se jim upraví režim, a naučit se neodměňovat jejich noční šílení. Velká výzva.
  3. Naučíte se vypořádat se spoustou bobků. A tím myslíme velkou spoustu. Koťata hodně kadí a z divočiny nebo špatných podmínek nemají zrovna nejlepší hygienické návyky. Musíte si zahrát na kočičí mámu a naučit je to za ni. Pro pejsky je to mnohem intuitivnější.
  4. Nepřeceňovat se. Jakmile se vám podaří zpacifikovat jednu kočku, možná si řeknete, že pro příště bude lepší vzít si rovnou dvě. Jenže dvě koťata je dvakrát tolik syčení, škrábání a kousání. Jen jste zapomněli, jak to bylo prve těžké. Nepřeceňujte se a nechtějte zachránit celý svět. I jeden zahráněný život má velkou váhu.
  5. Někdy je to snadné. Ale je to pouze štěstí. Může se stát, že na vás z přepravky vyskočí učiněný andílek. Bude od prvního okamžiku milovat lidskou společnost a bude zdravé a šťastné. V noci nebude peklit a celý den vám bude věřně vrnět na klíně. Ale to je opravdu jenom štěstí. Pamatujte na to.
  6. Skvělá zkušenost. Možná uvažujete o tom, že si nějakou tu kočičku necháte. Takhle si to můžete trochu natrénovat.
  7. Narazíte na senzační lidi. Lidé z neziskovek a útulků jsou často k ostatním lidem skeptičtí, protože neustále musí řešit to, že někdo ubližuje zvířatům. Vy jste ale na jejich straně a moc jim dočasnou péčí pomáháte. Tím pádem s vámi budou rádi komunikovat a zatáhnou vás do dalších aktivit a ukáží vám, že nemusíte ztrácet naději v lidstvo. Možná se z vás dokonce stanou přátelé. Vždycky je totiž fajn potkat nesobecké lidi, kteří myslí i na ostatní a ne jen na sebe.
  8. Velmi obohacující zážitek. Bude to těžké a bude to bolet (i fyzicky). Ale každý krůček, který s kočkou uděláte, budete oslavovat jako malé vítězství. Troufáme si tvrdit, že i ostatní věci ve svém životě tak trochu přehodnotíte a nebudete se tolik zabývat pitomostmi. Navíc jste zachránili bytost, jejíž život mohl skončit pomalým umíráním na infekci nebo pod koly aut. Není to úžasný pocit?