8 věcí, za které byste se jako ženy neměly nikdy stydět

Eva Vogelová

Ženy se často stydí za věci, nad kterými by se vůbec neměly pozastavovat. Za co třeba?

  1. Za úspěchy. Máte v práci či ve škole úspěch? Daří se vám více než kolegům či kolegyním? Užijte si ten pocit. Nemusíte se stydět za to, že jste něco dokázaly. Pokud vám někdo ve vašem okolí závidí, věřte, že je to jen jeho problém.
  1. Za to, že se nelíčíte. Pokud se necítíte namalované dobře nebo vás to nebaví, klidně vsaďte na svoji přirozenost. Nemusíte vypadat dokonale jako hvězdy z magazínů. Ty jsou tam beztak vyretušované. Důležité je, abyste se líbily samy sobě.
  1. Za požádání o pomoc. Požádat někoho o pomoc chce někdy odvahu. Neberte to jako slabost, ale naopak jako sílu. Nebojte se dát najevo, že něco nezvládáte. Nejste roboti, každý potřebuje občas podat pomocnou ruku. Při nejhorším vás dotyčný odmítne, což není žádná katastrofa. Můžete požádat o pomoc někoho jiného.
  1. Za oblečení. Každý člověk má svůj styl oblékání. Nepochybně i vy. Nezáleží na tom, jak moc je bizarní. Pokud vám vyhovuje, neohlížejte se na ostatní. Můžete si oblékat, co jen chcete. Pokud to někomu vadí, je to zase jen jeho problém. Žijeme ve svobodné zemi, nikdo by vám neměl přikazovat, co si oblékat a co ne.
  1. Za postavu. Možná nevypadáte jako modelka, ale ani tak byste se za svoji figuru stydět neměla. Pokud se sebou budete spokojená, budete působit sebevědomě, ať už vypadáte jakkoli. Když se se svojí postavou ani tak nedokážete smířit, cvičte a snažte se ji vytvarovat, abyste se cítily samy se sebou lépe. Tak či onak se za svoje proporce rozhodně nestyďte.
  1. Za sexuální orientaci. Nezáleží na tom, zda jste na kluky nebo na holky.
  1. Za projev emocí. Projevy emocí jsou přirozené, ať už jde o pláč či smích. Pokud máte potřebu s nimi jít ven, nebojte se je projevit. Potlačovat je v sobě k ničemu nevede. Může se stát, že po dlouhodobém zadržování emocí najednou vybuchnete. Musíte je ventilovat, nebo se to podepíše na vašem psychickém zdraví. Někteří si myslí, že plakat na veřejnosti je projev slabosti, což je blbost. Proč bychom jinak všichni ty slzy k dispozici měli, kdybychom je nemohli použít?
  1. Za to, že řeknete NE. Pokud po vás někdo něco chce a vy k tomu máte odpor, řekněte ne. Každý má své hranice, které by neměl překračovat. Důležité je, abyste si zachovaly svoji důstojnost. Nesmíte se nikomu podřizovat, nebo si z vás ostatní budou dělat dobrý den. Důrazně se vymezte proti tomu, co se vám nelíbí.