8 základních jógových pozic, které zvládnete i sami doma

Eva Vogelová

Jóga dneska letí. Díky ní posílíte tělo a protáhnete ho. Bojíte se, že ji nezvládnete nebo se nemůžete dokopat k tomu, abyste se na ni někam konečně přihlásili? Zkuste následující pozice pro začátečníky sami doma.

  1. Pozice hory (Tadasana). Postavte se na podložku a jen lehce od sebe rozkročte nohy. Váhu rozložte na celá chodidla. Uvolněte ramena. Ruce můžete buď nechat podél těla, nebo je otočit dlaněmi vpřed. Narovnejte se a mírně zatlačte bradu směrem k sobě, abyste vyrovnali krční páteř. Pozvolna dýchejte.

    Pozice hory

  2. Pes hlavou dolů (Adho Mukah Shvanasana). Tato pozice je ideální nejen pro začátečníky, ale i pro pokročilé. V pozici protahujete přední i zadní část těla. Rozvíjíte taky dech. Začněte na všech čtyřech, ruce si dejte na úroveň ramen a kolena by měla být pod vašimi boky. Poté pokračujte rukama o pár centimetrů vpřed. Roztáhněte do široka prsty a zatlačte do dlaní, což vás vynese vzhůru. Nyní by vaše tělo mělo vypadat, jako obrácené V. Nohy mírně rozkročte od sebe a vaše hlava by měla směřovat dolů.

    Pes hlavou dolů

  3. Válečník 1 (Virabhadrasana 1). Z předchozí pozice pes hlavou dolů jednoduše vykročte jednou nohou vpřed a pokrčte ji v koleni. Druhou nohu vytočte do strany. S následujícím nádechem vzpřimte trup a zvedněte ruce nahoru. Pozici pomalu prodýchejte. Totéž opakujte i na druhé noze.

    Válečník 1

  1. Válečník 2 (Virabhadrasana 2). Válečníka 2 můžete opět udělat z pozice pes hlavou dolů. Znovu vykročte jednou nohou vpřed, pokrčte ji v koleni a druhou vytočte do strany. Zvedněte trup a upažte obě ruce. Zatněte svaly na obou pažích tak, aby zůstaly aktivní po celou dobu provádění pozice. Kdyby vám do nich někdo ze shora tlačil, nesmíte je za žádnou cenu povolit. Hlavu otočte za rukou, která je upažená nad pokrčenou nohou. Pozici opakujte i na druhou nohu.

    Válečník 2

  1. Válečník 3 (Virabhadrasana 2). Válečník 3 vychází z pozice Válečníka 2. Pokud máte předsazenou pravou nohu, levou rukou sjeďte k levému stehnu a pravou směřujte ke stropu. Hlava je otočená směrem ke stropu. Pozici prodýchejte a opět ji opakujte i na druhé noze.

    Válečník 3

  1. Most (Seth Bandha Sarvangasana). Pozice mostu je výborná pro začátečníky. S častým opakováním zanedlouho uvidíte pozitivní změny na těle. Postupně budete flexibilnější. Položte se zády na podložku a pokrčte kolena. Položte ruce podél těla dlaněmi dolů. Zatlačte chodidly do podlahy. Zvedněte boky a co nejvíce vypněte pánev směrem ke stropu. Chvíli v této pozici vydržte a prodýchejte ji.

    Most

  1. Triangl (Trikonasana). Rozkročte nohy doširoka. Chodidlo pravé nohy vytočte směrem k pravé straně. Upažte obě ruce a proveďte úklon k pravé noze. Pravou rukou se můžete dotknout země vedle paty. Levou paži napněte k nebi. Hlavu otečte směrem ke stropu. Pozici řádně prodýchejte a opakujte na druhou stranu.

    Triangl

  1. Strom (Vriksasana). Tato pozice vám pomůže vyladit fyzickou i psychickou rovnováhu. Stoupněte si rovně a najděte si před sebou stabilní bod, na který se budete během provádění pozice dívat. Přemístěte váhu na pravou nohu, zvedněte levou a umístěte ji buď na stehno, koleno nebo lýtko. Vyrovnejte se a sepněte si dlaně před hrudníkem. Pokud se cítíte dostatečně vyvážení, můžete zvednout ruce a sepnout je nad hlavou. Zavřete oči, pozici prodýchejte a totéž opakujte na druhé noze.

    Strom

Témata:, ,