8 znamení, že vaši kočku něco bolí

Pavla Gabrhelíková

Kočky neumějí mluvit. Proto je na vás, abyste se naučili číst ze zvířecích náznaků. Není to zas tak těžké, a navíc vám s tím pomůžeme.

  1. Není tak aktivní. Máte hravé, upovídané kotě, které je najednou tiché a klidné? Není to věkem. S nějvětší pravděpodobností má nějaký zdravotní problém. Vezměte ji na veterinu, ať může zase zlobit.
  2. Kousání a olizování. Když si kočka intenzivně olizuje a kouše jedno místo, něco ji tam bolí nebo svědí. V případě posttraumatického šoku si dokonce může vykusovat chlupy.
  3. Zvukové projevy. Když kočka silně vrní nebo mňouká, nemusí to být zrovna ze spokojenosti. Jestli je na druhém konci místnosti, kde se nervózně tiskne ke zdi a přesto slyšíte motorek, je nemocná.
  4. Změna rutiny. Normálně sežere misku granulí denně a kadí i čůrá do své bedýnky. Teď ale nejí a čůrá v koupelně, u dveří nebo do postele. Snaží se vám tím říct, že ji něco bolí.
  5. Výraz. Kočka může vypadat sklesle nebo mít zorničky přes celé oko, i když v klidu leží. Bývá to příznakem velkého bolení.
  6. Agrese. Sáhnete kočce na bříško a hned vás kousne? Asi jí to není příjemné kvůli bolesti. To samé může nastat při hlazení po hlavě nebo páteři. Raději ji hned zavezte na veterinu.
  7. Špatná chůze. Bolest kočku ochromuje natolik, že nemůže skákat nebo chodí nakloňěná na stranu a podobně. Sledujte ji v pohybu a pokud se něco vymyká normálu, neriskujte a poraďte se s veterinářem.
  8. Péče o srst. Kočky, které trpí bolestivou artridiou, o sebe mohou přestat pečovat. To má za následek matnou a nevzhlednou srst.