9 moderních stravovacích trendů, které jsou životu nebezpečné

Pavla Gabrhelíková

To je pořád samé raw, vege a bio... A když to budeme jíst, tak prý budeme žít věčně. Jenomže nic se nemá přehánět. A zabije vás to stejně.

  1. Raw voda. Jasně, pokud znáte chráněný lesní potůček s malým čůrkem defacto lázeňské vody a jednou za měsíc se z něj při procházce napijete, patrně to přežijete. Ale nepřehánějte to. World Health Organization potvrdila, že “voda bez chemikálií” ročně zabije přes půl milionu lidí.
  2. Aktivní uhlí. Velmi užitečné při detoxikaci těla, pomůže od průjmu. Ale má to háček. Nutriční odbornice Fiona Tuck varuje, že uhlí absorbuje nejenom to zlé, ale i to dobré v trávícím systému, jako vitaminy, živiny a léky.
  3. Džusová dieta. Tělo nemá odkud brát bílkoviny, takže začne čerpat ze svalů. Tímpádem sice ztrácíte na váze, ale i na svalech. Navíc proplachování džusem zpomaluje metabolismus, což znamená, že jakmile začnete jíst normálně, máte kila zpátky a s dalšími navrch.
  4. Skořice. Lžička skořice ve vašem latté pomáhá spalovat cholesterol a bojovat s cukrovkou. Jenomže cenově dostupnější odrůda jménem Cassia obsahuje kumarin, který způsobuje poškození jater. Výzkum EU tak doporučuje maximálně jednu čajovou lžičku denně.
  5. Kokosový olej. Neměli byste na něm smažit každé svoje jídlo. American Heart Association prostřednictím USA Today potvrdila, že kokosový olej obsahuje 82 % nasycených tuků. Pro srovnání: Vepřové sádlo jich má asi 39 %. Odpovídající denní dávka kokosového oleje jsou tedy zhruba dvě lžíce.
  6. Jídlo jenom bez lepku. Pokud netrpíte alergií na lepek, ale přesto ho naprosto vynecháte, může to být podle Harvard Health problém. Má vysoký obsah vitaminu B9, který je například naprosto stěžejní pro těhotné ženy. Nedostatek lepku taky způsobuje srdeční choroby a napomáhá k vzniku cukrovky.
  7. Kapalný dusík. Je oblíbený zejména v molekulární gastronomii. Mnoho lidí na něj zareaguje selháním orgánů a musí do nemocnice. Je nutno připomenout, že kapalný dusík má -320 stupňů, což může způsobit vážné komplikace.
  8. Pití příliš mnoho vody. Přetížíte ledviny tak, že se voda začne dostávat i do jiných částí těla, což může způsobit otok a někdy i smrt. Varovné příznaky jsou nevolnost a závratě, pak nastupuje delirium, bolest hlavy, zmatenost a koma. Nezpomeňte, že do optimálního množství vypité vody musíte započítat i ovoce a zeleninu, které jste snědli a které vodu obsahují taky.
  9. Bezlaktózové mléko. Chybí mu jedna zásadní živina obsažená v živočišném mléce: Jód. Jeho nedostatek vede k problémům se štítnou žlázou. U těhotných žen snižuje IQ dětí. CNN taky tvrdí, že tříleté děti, které pijí jenom bezlaktózové mléko, jsou pak v dospělosti menší než jejich vrstevníci.