9 muzikantů, kteří zemřeli na pódiu přímo při koncertě

Redakce

Muzikanti jsou taková zvláštní kategorie lidí, která je v ohrožení života permanentně od té doby, co se začala věnovat muzice. I když se dožijí vysokého věku, stejně je stihne nějaká katastrofa. Pojďte se s námi podívat na tyto bizarní případy smrti, které se staly přímo před zraky vyděšených fanoušků.

Člověk prý umře, jak žil. Těmto umělcům se to skutečně povedlo. Jestli je parádu umřít u toho, co člověk miluje, se jich už asi nezeptáme. Každopádně je zvláštní si představit, že jdete třeba na koncert Rihanny, a ona tam umře. Ale nepředbíhejme. Nejdřív mrkněte na ty, kterým se to fakt stalo.

1. „Dimebag“ Darrell Abbott

Komorní koncerty v malých klubech jsou tak oblíbené zejména proto, že mezi kapelou a publikem je jen malá vzdálenost a může tak mezi fanouškem a umělcem vzniknout téměř familiární blízkost. Nedělí vás vyhazovači ani vysoké železné ploty. Možná by ale formu takové překážky mezi ním a fanoušky „Dimebag“ Darrell Abbott ocenil na svém koncertu v Columbu v Ohiu. Bylo krátce po rozpadu Pantery, v níž hrál Darell na kytaru, a 25letý námořník ve výslužbě Nathan Gale to nesl velmi těžce. Proto jen pár minut po začátku koncertu začal střílet. Tu noc zemřel třicetiosmiletý Dimebag a další tři lidé. Nathana, kterého prý propustili z námořnictva právě kvůli chatrnému duševnímu zdraví, pak zastřelila policie.

Dimebag Darrell’s Death

2. Richard Versalle

Smrt se nevyhnula ani jevišti opery. V lednu roku 1996 zpíval Richard Versalle ve hře Věc Makropulos. Tenor je tu v roli Viteka, starého muže, který pracuje v advokátní kanceláři. V úvodní scéně stál Versalle vysoko na schodech knihovny, aby mohl odložit spis a zazpívat svou linku s textem: “Škoda, že můžete žít pouze takhle dlouho…“ A hned poté 63letý zpěvák spadl ze žebříku. Kroutil ho totiž infarkt. Lékař na místě konstatovat smrt.

Richard Versalle

3. Nick Menza

Není nic metalovějšího než umřít přímo při koncertě. Nicky Menza hrál na kytaru v kapele Megadeth. Můžete ho slyšet na skvěle hodnocených albech jako Rust in Peace a Countdown to Extinction. Ale kromě notoricky známé metalové modly hrál i s dalšími kapelami, jako jsou Chordle´s Trunk, Fear Assembly, Orphaned to Hatred nebo OHM. A právě při účinkování s poslední ze jmenovaných kapel se ve Studio City v Kalifornii v květnu roku 2016 jednapadesátiletý kytarista na pódiu zhroutil. Po příjezdu do nedaleké nemocnice už mu nebylo pomoci.

Nick Menza

4. Sib Hashian

Úplně původní člen kapely Boston bubeník Sib Hashian se podílel na dvou nejprodávanějších albech sedmdesátek: debutovém Boston (17 milionů prodaných kusů) a Do not Look Back (7 milionů prodaných desek). V šedesáti sedmi letech se připojil k účinkujícím na výletní lodi ku příležitosti plavby Legend rocku. Během vystoupení se za bubny zhroutil. A umřel. Příčina smrti je neznámá.

Sib Hashian

5. Jerome Rodale

Že pýcha přechází pád, se přesvědčil dvaasedmdesátiletý Jerome Irving Rodal. Pověstný propagátor zdravého stravování měl za to, že pokud ho nesrazí zběsilý taxikář, bude žít do stovky, a prohlašoval to o sobě, kudy chodil. Nicméně při televizní talkshow dostal infarkt, což moderátora samozřejmě nenapadlo, proto si myslel, že se na slovo vzatý expert na dlouhověkost se jenom nudil a usnul.

Dick Cavett – When That Guy Died On My Show

6. Bruce Hampton

Bruce Hampton je považován za dědečka jazzových kapel. Neúnavně hrál se spoustou kapel jako Quark Alliance, Late Bronze Age nebo Hampton Grease Band a měl vliv na řadu známých kapel, jako je třeba R.E.M nebo Rolling Stones. Zemřel zřejmě asi tak, jak by si to i přál. Jeho kolegové a fanoušci mu na počest 70. narozenin uspořádali v historickém divadle Fox v Atlantě v květnu tohoto roku oslavu. Prováděl notoricky známé kytarové gesto, když poklekl na kolena, opřel se o reproduktor a spadl na zem. Těsně předtím věnoval bubeníkovi prý ten nejšťastnější pohled. Zbytek kapely bral jeho gesto za naplánované, takže nepřestávali hrát. Nicméně to nebylo kytarové číslo, ale infarkt.

Colonel Bruce Hampton Collapse on Stage Before he died

7. Dick Shaw

Je všeobecně známý fakt, že smích léčí. Ale samotné komiky asi ne. Sedmapadesátiletý Dick Shaw měl svůj klasický večerní výstup před asi pěti stovkami diváků. Zrovna hovořil o konci světa, když si naprosto v klidu lehl na zem a přestal se hýbat. Diváci si mysleli, že předstírá smrt a smáli se. Ale když se ani za pět minut nepohnul, smích je přešel. V publiku byl lékař, který se okamžitě vrhl na jeviště. Nejdřív se snažil nahmatat pulz, pak si komika přehodil přes rameno a nesl ho pryč. Dvě hodiny po příjezdu do nemocnice komik zemřel.

Dick Shawn

8. Mark Sandman

Morphine byla jedna z nejoriginálnější alternativních rockových kapel devadesátých let. Za jejich jedinečný hudební styl byl zodpovědný především zpěvák a baskytarista Mark Sandman, jehož styl projevu byl vysloveně drzý. Hrál se svou kapelou v Římě roku 1999, kdy najednou spadl na zem a utrpěl smrtelný infarkt. Bylo mu čtyřicet šest let.

Mark Sandman

9. Barbara Weldens

Francouzská zpěvačka Barbara Weldens byla zrovna na vzestupu, když její hvězdnou kariéru ukončilo slabé srdíčko. V roce 2017 vydala třicetipětiletá zpěvačka svoje první album Le grand H de l’homme a vystoupila na festivalu Léo Ferré, aby ho představila. Podle očitých svědků předvedla báječnou show. Všechno se ale zvrtlo, když se rozhlédla a náhle spadla bez známek života na zem. Vzniklo pak spoustu spekulací o tom, že ji zasáhl proud. Na svých koncertech byla totiž vždycky bosá.

Barbara Weldens