9 rad, jak dodržet novoroční předsevzetí

Eva Vogelová

Plánujete si letos dát předsevzetí do dalšího roku? Poradíme vám, jak na to, abyste to tentokrát neflákali a opravdu ho dodrželi.

  1. Dejte si jen jedno předsevzetí

Někteří lidé si dají najednou třeba pět předsevzetí. To je špatně, protože pak mají jen malou šanci, že je opravdu dodrží. Pokud si dáte jen jedno předsevzetí, budete mít velkou šanci, že se vám podaří ho vyplnit.

  1. Promyslete si ho pořádně

Pořádně nad svým předsevzetím přemýšlejte. Nedoporučujeme vám, abyste ho jen tak zpatra vypálili. S takovou byste ho zase nedodrželi. Musí to být něco, co je pro vás z nějakého důvodu hodně důležité. Jedině, tak máte šanci, že ho zvládnete dodržet.

  1. Nesrovnávejte se s ostatními

Dávají si vaši blízcí také předsevzetí? Nenechávejte se jimi inspirovat. Zvolte si předsevzetí podle sebe a mějte při jeho plnění vlastní tempo. Nesrovnávejte se s ostatními. Uvědomte si, že v tuto chvíli jde jen o vás. Ostatním se nemusí podařit svá předsevzetí dodržet, proto se na ně neohlížejte.

  1. Připravte si pozvolný plán

Myslíte si, že dělat si plán, není nutné? Vyvedeme vás z omylu. Důležité to je a dokonce hodně. Nastavte si plán, jak a kdy své předsevzetí budete plnit. Budete se mít čeho držet. Donutí vás to předsevzetí plnit.

  1. Založte si deník

Možná to zní dost banálně, ale opravdu si založte deník. Tam si budete moci psát úplně všechno, co se týká předsevzetí. Každý krůček, úspěch či neúspěch. Zpětně si můžete přečíst, jak se vám plnění předsevzetí dařilo.

  1. Jděte na to pozvolna

Spousta lidí si dá předsevzatí a po Novém roce se na něj hned vrhne. Toto zapálení jim vydrží sotva pár dní. Doporučujeme vám, abyste to dělali přesně naopak. Jděte na své předsevzetí pozvolna. Nejdříve postupujte po malých krůčkách a až poté dojděte k velkým skokům. Pokud byste si například dali předsevzetí, že se chcete dostat do kondice a cvičit, musíte začít jednoduchými cviky, které budete provádět dvakrát týdně. Po dvou týdnech přidejte o něco těžší cviky a cvičte třikrát týdně. Takhle to můžete provádět s každým předsevzetím.

  1. Po každém úspěchu se něčím odměňte

Než začnete dělat velké skoky, budete zvládat jen malé krůčky. Za každý se odměňte, ať máte motivaci udělat další malý krok. Na začátku to bude obtížné, ale když zatnete zuby, po chvíli své předsevzetí budete plnit automaticky.

  1. Po každém neúspěchu se potrestejte

Může se stát, občas něco nedodržíte dle plánu. Vymyslete si něco, čím se za svoji lenost potrestáte. Musí to být něco, co vám bude opravdu nepříjemné, jinak nebudete svůj plán dodržovat častěji a nakonec z předsevzetí úplně sejde.

  1. Řekněte blízkému člověku, aby vás motivoval

Může se stát, že někdy ztratíte chuť předsevzetí dodržovat. Budete z něho tak znechuceni, že budete chtít s ním seknout. V takových chvílích by vás měl někdo namotivovat, ať pokračujete a nevzdáváte se. Měl by to být někdo, kdo je vám hodně blízký a myslí to s vámi dobře. Jemu do rukou svěřte tento úkol a uvidíte, že s jeho pomocí to dotáhnete až do konce. Poté na sebe budete moci být pyšní.