9 rad, jak udržet zuby vaší kočky zdravé a čisté

Pavla Gabrhelíková

Kočky mají 30 zubů. Nejsou to žraloci, takže druhé jim nenarostou. Zároveň pokud jim je čistíte špatným způsobem, dláždíte jim cestu k životu bez zubů. Takže co s tím? Čtěte!

  1. Buďte bdělí. Zápach z úst není příčinnou chatrného zdraví ústní dutiny jen u lidí. I u koček to signalizuje problém. Pokud to nebudete léčit, bude hůř.
  2. Každoroční prohlídka. Vy taky chodíte k zubaři, a dokonce každého půl roku! Dopřejte svojí kočce to samé. Prevence = půl zdraví!
  3. Rutinní čistění. Odmalička své kočky zvykejte na to, že jim prostě polezete do tlamy. Pak přenechte čistění zubů odborníkům nebo si namočte prst ve šťávě konzervy tuňáka a přejeďte jí párkrát po zubech a dásních. A bacha, ať vám ho neukousne.
  4. Kartáček na zuby. Jestli si troufáte, kupte opravdu kvalitní kočičí zubní pastu a kartáček, a normálně jí zuby vyčistěte.
  5. Masírujte dásně. Kočkám je to až nezvykle příjemné, navíc tím dásně prokrvíte natolik, že zvýší svou obranyschopnost a postarají se o vyčistění zubního kazu.
  6. Kvalitní strava. Je nasnadě, že pokud jim dáváte nejlevnější granule, pod kterými je podepsán nějaký nízkonákladový potravinový řetězec, nemají dostatek vitamínů, které by jim zuby vyživily.
  7. Doplňky stravy. Mnohdy ale ani kvalitní strava nestačí. Do přírody se navážíme už tak moc a tak dlouho, že samo o sobě tady na tom světě skoro nic nepřežije. Proto nezapomínejte ani na vhodné doplňky stravy.
  8. Kosti. Nejpřirozenější je dávat kočkám syrové kosti. Jsou to dravci, takže je to přirozenou součástí jejich stravy. Dejte jim syrovou rybu nebo kus syrového kuřete a uvidíte tu radost. Navíc je to pro zdraví jejich zub nezbytné.
  9. Nečekejte, až bude pozdě. Zubní kaz a onemocnění dásní způsobují problémy se srdcem, ledvinami i zažíváním. Proto jej neberte na lehkou váhu.