9 věcí, které jste o kočičích uších nevěděli

Pavla Gabrhelíková

Kočky jsou rozenými dravci. Narozdíl od psů mají ouška v každém případě vztyčená a připravená zaslechnout cokoliv, co se kde šustne. Věděli jste o nich těchto devět věcí?

  1. Maximální kontrola. Kočky mají v uších dost svalů, to znamená, že nad nimi mají větší moc než většina psů. Mohou je libovolně natočit, čímž zvýší citlivost sluchu o 15 – 20 %. Uši jim slouží jako dva spolehlivé radary.
  2. Nesnadná manipulace. Když má kočka zánět uší, nevyčistíte jí je tak snadno jako psovi. Má totiž takovou přepážku, která rozděluje ucho na dvě části. A vy se potřebujete dostat do té zadnější.
  3. Slyší všechno. Kočky se pyšní jedním z nejlepších sluchů, který můžete u domácích zvířátek najít. Slyší vyšší i nižší sluchové frekvence než člověk (67hz až 45khz). Díky tomu se dokáže chránit před predátory a lépe ulovit kořist, protože snadněji odhadne její vzdálenost.
  4. Bílé kočky s modrýma očima trpí častěji hluchotou. Gen potlačující pigmentové buňky degeneruje smyslové části ucha. Což vede k hluchotě.
  5. Některé kočky mají čtyři uši. Dvojité uši jsou výsledkem genetické mutace. Tyto mutace se neobjevují jenom u uší, ale i u nosu nebo očí.
  6. Samočistící mechanismus. Kočičí uši mají takovou zvláštní samočistící schopnost. Proto pokud nemají problémy s ušima, s čistěním to moc nepřehánějte. Narušujete tak jejich schopnost se bránit špíně.
  7. Rodí se s horším sluchem. U právě narozených koťátek nefungují senzorické systémy zcela dokonale. Ale čím jsou starší, tím citlivější jsou jejich ouška.
  8. Hladina stresu. Podle teploty kočičích uší snadno určíte, jestli je v klidu nebo vystresovaná. Zvýšená hladina adrenalinu hromadí v těle energii. Ta se uvolňuje teplem, které směřuje do uší. Vědci dokonce zjistili, že podle pravého ucha lze zjistit úroveň určitých hormonů uvolněných reakcí na stres a může tak být spolehlivým indikátorem stresu.
  9. Kočičí sluch se těžko měří. Behaviorální test sluchu se u kočky dělá těžko. Nejspolehlivější metodou je BAER, která elektrodami monitoruje mozkovou činnost.