9 zdravotních výhod, které přináší jezení čokolády

Eva Vogelová

Máte rádi čokoládu, ale odpíráte si ji, abyste nepřibrali? Tři kila navíc dokážete oželit, když zjistíte, jak moc prospívá vašemu zdraví. Zhruba polovina tabulky čokolády denně vám pomůže udržet si dobré zdraví. Měli byste však dbát na to, aby čokolády, které jíte, byly kvalitní. Jak čokoláda podpoří vaše zdraví?

  1. Zvyšuje chuť na sex. Čokoláda zvyšuje libido. Obsahuje biogenní aminokyselinu, která povzbudí vaše erotické choutky. Snězte si s partnerem před sexem tabulku čokolády a budete mít na sebe větší chuť. Díky vyššímu sexuálnímu apetitu můžete mít i lepší pohlavní styk.
  2. Zmírňuje stres a úzkost. Čokoláda zvyšuje produkci endorfinů v mozku, které tlumí bolest a navozují dobrou náladu. Díky tomu dokáže zmírnit stres a úzkost. Pokud z něčeho máte strach, nebojte se sníst klidně i celou tabulku čokolády, mělo by se vám trochu ulevit. Z dlouhodobého stresu vás může začít bolet i hlava. V tomto případě nesahejte hned po Ibalginu, ale nejdříve zkuste čokoládu. Můžete si ji dát i případě, že máte špatnou náladu. Snězte si ji u nějakého oblíbeného filmu a uvidíte, že se vám trochu uleví.
  3. Snižuje krevní tlak. Kakao obsahuje flavanoly, což jsou rostlinné živiny. Pomáhají zlepšit krevní oběh. Stimulují tepny, které pak více produkují oxid dusnatý. Ten napomáhá k uvolňování cév a snižování krevního tlaku. Na tento proces stačí menší množství čokolády, která navíc snižuje riziko, že dostanete infarkt.
  4. Dodává tělu energii. Několik čtverečků čokolády dokáže téměř totéž, co jedna káva. Pokud ji pijete, můžete ji zkusit vyměnit za čokoládu. Ta je totiž pro lidské tělo mnohem snesitelnější než ranní kafe. Když na vás během dne přijde velká únava, mějte u sebe připravený hnědý či bílý zázrak, který vás zachrání.
  5. Ochraňuje mozek. Vědci z Harvardu se zabývali tím, jaký vliv má čokoláda na lidský mozek. Zjistili, že každodenní konzumování čokolády pomáhá zlepšit průtok krve do mozku. V malém množství působí jako prevence Alzheimerovy choroby.
  6. Obsahuje minerální látky. Čokoláda obsahuje hned několik minerálních látek, které prospívají lidskému tělu. Některé z nich jsou železo, vápník nebo draslík. Chrání před svalovými křečemi a osteoporózou. To není zrovna příjemná nemoc, projevuje se řídnutím kostní tkáně. Pokud budete jíst alespoň polovinu tabulky čokolády denně, nemusíte se jí už tolik obávat.
  7. Snižuje cholesterol. Možná pro vás bude překvapující, že čokoláda udržuje v rovnováze cholesterol, když obsahuje tuky. Ty, které se nachází v kakau, jsou formovány kyselinou olejovou. Ta má dobrý na srdce. V tucích z kakaa se nachází ještě kyselina palmitová a stearová, které údajně nemají na cholesterol žádný vliv. Kakaový prášek zvyšuje tzv. dobrý HDL cholesterol a snižuje tzv. špatný LDL. Čokoláda tedy napomáhá udržovat cholesterol v rovnováze. Neměli byste však sníst několik tabulek denně, úplně stačí polovina z jedné.
  8. Zlepšuje imunitní systém. Mít v pořádku imunitní systém je velmi důležité. V opačném případě mohou tělo postihovat opakovaně různé nemoci, se kterými se těžko bojuje. Čokoláda imunitu podporuje, dokonce podle některých vědců snižuje riziko vzniku některých alergií a rakoviny. Jezení přiměřeného množství čokolád má mnohem více zdravotních pozitiv než negativ.
  9. Snižuje srážlivost krve. Pokud berete hormonální antikoncepci, čokoláda vám rozhodně prospěje. Léky proti početí zvyšují srážlivost krve a čokoláda ji naopak snižuje. Údajně funguje podobně jako aspirin, který dokáže ředit krev.