9 zemí, ve kterých o vaši návštěvu opravdu nestojí

Pavla Gabrhelíková

Cestovní ruch je základním pilířem ekonomiky mnoha států. Z turistů se sypou penízky, a proto vás většina zemí a národů vítá s otevřenou náručí. Existují však země, ve kterých se rozhodli, že bude lepší, když tam nikdo jezdit nebude. Abyste si nekoupili podezřele levnou letenku a pak se nedivili, přinášíme vám seznam zemí, které byste měli nechat neobjevené.

  1. Saudská Arábie. Abyste se sem mohli vydat, potřebujete pozvánku od rezidenta územní části nebo osoby s trvalým bydlištěm. Ale ani tak vám nikdo nezaručí, že vás pustí přes hranice. Vaše žádost o návštěvu může být zamítnuta z mnoha a mnoha důvodů.
  2. Severní Korea. Po celou dobu s vámi musí být průvodce. Ten vás hlídá a zároveň kontroluje, jestli se držíte naplánovaných bodů své návštěvy. Jenomže takových průvodců je samozřejmě nedostatek, takže musíte počkat na termín, až bude některý z hlídačů volný.
  3. Sýrie. Země, jež je neustále uprostřed válečného konfliktu. Ale pokud by vás ani to neodradilo, stejně nedostanete vízum. Potom, co podáte žádost o návštěvu, projde neskutečně složitým schvalovacím procesem. Takže budete čekat několik týdnů jenom abyste se dozvěděli, že nevyhovujete.
  4. Kuba. Vztah mezi Kubou a Amerikou se obrací k lepšímu, nicméně jejich cestovní předpisy stále neumožňují, abyste si sem kdykoliv přijeli dát dobrý kubánský doutník. Pokud neprokážete, že jedete na Kubu z oficiálních důvodů, budete si na časově omezené povolení muset počkat.
  5. Somálsko. Kolem Somálska neustále krouží velké množství pirátů. Pokud se nebojíte, někdo vás tam stejně musí nejdřív pozvat. Oficiálně. Pak stačí prokličkovat mezi pirátskými loděmi a je to. Jak prosté.
  6. Angola. Než si naplánujete výlet do Angoly, musí být na vašem kontě pořádný balík. Nejdřív si musíte zaplatit podání žádosti o vízum, pak poplatek za žádost, za pozvánku, rezervovat letenku a mít zaplacený pobyt v hotelu.
  7. Středoafrická republika. Od roku 2014 tady není žádné velvyslanectví, proto musíte podat žádost do Francie. Hranice jsou pečlivě hlídané a o návštěvy zvenčí fakt nestojí.
  8. Libye. Taktéž zrušila velvyslanectví a pokud nemáte vízum, je jen málo možností, jak se dostat přes hranice této nebezpečné země. Je tu navíc vysoká kriminalita, takže vám sem moc nedoporučujeme jezdit.
  9. Alžírsko. To je další země, před kterou musíte nejdřív obhájit svou platební schopnost. Jakmile zaplatíte hotel, následuje komunikace s některou z místních realitek a prosení o pozvánku k pobytu. Teprve potom můžete požádat o vízum. Nebude snadnější jet na dovolenou do Bulharska?