A to je všetko? Nie. Longital vezou do Čech slovenskou písničkářskou kvalitu

Redakce

Máme pro vás tip na další zajímavou slovenskou hudbu. Tentokrát se jedná o desku A to je všetko? bratislavské alternativně – písničkářské dvojice Longital, v níž zpívá a hraje na baskytaru Šina, duše vydavatelstvá Slnko Records, které každoročně vydává řadu dobrých alb. Partnerem Šiny v Longital i v životě je výtečný kytarista Dano Salontay.

Nad Tatrou sa blýská aneb 5 výborných slovenských desek

Longital a jejich introspektivní písničky, které si rády pohrávají se zvuky, atmosférou i představivostí, jsou na scéně od roku 2001, album A to je všetko? je výsledkem posledních tří let, během kterých hudebníci hledali novou tvář. „Někdy začátkem roku 2012 jsme odložili počítač a Dano si koupil akustickou kytaru. Začali jsme zkoušet hrát písničky, které byly aktuální jen tak s kytarou, basou a dvěma hlasy,“ říká Shina. O rok později už Longital putovali po Ukrajině a ještě ve dvojici s akustickým programem odehráli na dvacet koncertů. Skladby v této podobě jim začaly růst pod rukama a neměli problém s nimi obstát ani na velkých pódiích. Potom se k Longital vrátil bubeník a klavírista Marián Slávka, který s kapelou ještě pod starým názvem Dlhé diely nahrál album Tu.

Na desce A to je všetko? se posílení Longital vrací ke skladbám z trilogie Výprava (2006), Gloria (2008) a Teraz (2010) a z debutové desky September (2001). „Chtěli jsme naživo zachytit písničky, které s námi urazily kus cesty. Zároveň jsme ale tušili, že je nedokážeme nahrát na koncertě, protože při něm jsou emoce příliš velké. Řekli jsme si tedy, že je natočíme ve studiu, ale stejně jako na koncertě,“ vysvětluje Shina. Desku s kapelou nahrál pražský producent Ondřej Ježek.  „Vize našeho nového alba byla pravdivost po všech stránkách – od textů až po hudební a zvukové provedení. Bez aditiv a konzervantů. Naším cílem bylo zachytit v hudbě život,“ dodává Dano.

Album vychází dnes, dnes je také možné si Longital poslechnout naživo v pražském klubu Basement, kde se bude nahrávka křtít. (red)