A to se vyplatí! Ruští lovci zachránili děti a jako odměnu dostali pedikúru

ČTK, mim

Prazvláštní odměny se dočkali ruští lovci v Permském kraji, kde zachránili dvě pohřešované děti ztracené v lese. Krajští úředníci je ocenili sadou pro pedikúru. Odměna zaujala i celostátní média.

Dva kluci ve věku 10 a 13 let se ztratili během školní exkurze do vojenského prostoru, kde je do hloubi lesa prý zvábil utíkající pes. Každopádně se ke třídě nevrátili, a tak krajská správa ministerstva pro mimořádné události zorganizovala pátrání, ke kterému přizvala dobrovolníky a lovce.

V noci školáky našli živé a zdravé dva lovci se shodným jménem i příjmením, Gennadij Šadrin, kteří správně odhadli, že se žáci vydají po zamrzlé řece, kde je také dohnali. Mladší nalezenec byl po patnácti hodinách bloudění v lese tak vyčerpaný, že jej museli odnést na rukou, vylíčil web Ura.ru. Chlapci se nyní zotavují z dobrodružství v divočině v nemocnici.

Cena roku

Krajští úředníci se rozhodli lovce ocenit – a učinili tak dárkovou soupravou, určenou patrně pro jiné příjemce, soudě podle obsahu, zahrnujícího bločky, propisky, panenku, čokoládu a pedikúrní soupravu.

„Doufal jsem, že dostaneme poukaz do lázní, abychom si odpočinuli. Je vidět, že nám dali to, co našli ve skladu,“ postěžoval si deníku Komsomolskaja pravda jeden z Gennadijů Šadrinů. „Asi budu zvěři zastřihávat kopyta,“ zažertoval. Alespoň že krajský sněm zachráncům nakonec přiznal odměnu 10 000 rublů (asi 3400 Kč).

Danajské dary

Web Newsru.com připomněl, že podobné podivné dárky nejsou specialitou jen úřednictva v Permském kraji. Před pár lety v Moskvě dostal dvaadevadesátiletý válečný veterán tři karafiáty, medaili k 70. výročí vítězství ve válce a prázdný obal se symbolikou obvodního úřadu. Ten později – v reakci na pobouření médií – objasnil, že v den obdarování veterána zrovna lilo jako z konve, takže obal měl ochránit medaili, kytici a stvrzenku před zmoknutím.

Ve městě Bolšoj Kameň na březích Japonského moře zase místní radnice obdarovala manžele, kterým se právě narodila trojčata, pamětní deskou s vyobrazením padlých vojáků. A ve Vladimirské oblasti dostala penzistka rovnou „pohřební soupravu“ s náboženskou tématikou.