Absurdní zákazy: Co nesmíte dělat v různých zemích světa?

Lucie Bryndová

Každá země na světě má něco extra. Snad nikde nepanují úplně stejná pravidla, a proto je potřeba si před návštěvou cizích míst zjistit, co se tam sluší a patří, abyste předešli případnému faux pas nebo dokonce pokutě či v nejhorším případě návštěvě vězení. Při cestování se můžete setkat s řadou drobných nuancí, na některých místech ale existují tak absurdní zákazy, že nad nimi zůstává rozum stát. Která pravidla jsou ta nejvíc ulítlá a proč si na ně dát zvláštní pozor?

  • Zákaz stravování na veřejnosti. Na zákaz pití alkoholu na veřejnosti či zákaz kouření v barech a restauracích jste už asi zvyklí. Ale co byste řekli tomu, kdybyste nesměli na veřejnosti ani jíst? Konec ukusování snídaně při cestě do práce, žádné trhání trdelníku při procházce Prahou. Nebojte, u nás se toho snad nedočkáte. Tenhle šílený zákaz platí totiž pouze ve Spojených arabských emirátech, a to pouze v období Ramadánu. Pokud se tam chystáte na dovču, nejdříve mrkněte, jestli právě Ramadán neprobíhá. Za jedení na veřejnosti vám v takovém případě hrozí pokuta až 275 eur.
  • Zákaz nudismu pouze pro vybrané. Chodíte se rádi opalovat na nudistické pláže? Tak pozor na Palermo. Tam totiž nepochodí úplně všichni. Zákaz opalovat se zcela nazí platí pro muže a ošklivé ženy. Vstup bez plavek je pak povolen na místní nudistickou pláž pouze štíhlým ženám s vysportovanou postavou. Každý, kdo není jako z časopisu, má prostě smůlu.
  • Zákaz telefonů i internetu v domácnosti. Zkuste si to představit. V době, kdy bez telefonu nejdete pomalu ani na WC. Na Kubě si tento elektronický půst užili před pár lety, kdy bývalý prezident Fidel Castro zakázal používání mobilních telefonů s výjimkou politiků, úředníků a zástupců velkých společností. To samé se týkalo také internetového připojení v domácnostech. Přístup k internetu byl povolen pouze zmíněným lidem a turistům. Tento absurdní zákon byl zrušen v roce 2008.
  • Zákaz emo. Určitě jste před zhruba deseti lety zaznamenali velkou oblibu subkultury emo. Černé vlasy s ofinou přes půl obličeje, silné kouřové líčení, piercingy, depresivní nálada… Někoho se tento styl drží dodnes, u jiných šlo pouze o přechodné období během puberty. V České republice to bylo pouze na rodičích, kteří se svým dětem snažili tyto změny vizáže vymluvit. V Rusku ale zašli mnohem dál. V roce 2008 byl přijat zákon, který šíření této depresivní ideologie upravoval. Došlo k zákazu šířit tuto subkulturu prostřednictvím internetu, a zejména pak sociálních sítí.
  • Zákaz jízdy ve špinavých autech. Za tímto zákazem nemusíte vůbec nikam daleko. Platí totiž i u nás. Pokud budete mít znečištěné auto natolik, že bude vaše registrační značka nečitelná, hrozí vám pokuta ve výši od pěti do deseti tisíc korun nebo dokonce zákaz řízení na půl roku až rok. Sice vám nehrozí pokuta na místě, ale dostanete se do správního řízení. V případě, že taková situace nastane a hlídka vás zastaví, omluvte se a svou značku si ihned otřete tak, aby byla čitelná. Sankce za nečitelnou značku vám hrozí například také v Rusku. Ale pozor si na to dávejte raději všude.
  • Zákaz reinkarnace. Co na tom, jestli vůbec něco takového existuje. Prokazatelné to nijak není, ale v Číně je to zakázané. Vláda totiž potřebovala nějakým způsobem omezit činnost dalajlámy a buddhistické církve v Tibetu, a tak reinkarnaci zakázala. Jde hlavně o to, že si vláda přeje ovládat všechny etapy života svých občanů, a tak zachází už i tak daleko.
  • Zákaz teleportace. Určitě už odmala sníte o tom, že jednou bude možné cestovat pouhým lusknutím prstů nebo že se budete moct přemisťovat podobně jako v Harry Potterovi. Zatím to tedy ještě možné není, ale v Číně jsou opět o krok napřed. Přesto, že tento způsob cestování dosud ještě nikdo nevynalezl, je tam už raději předem zakázaný. A nejen fyzicky, ale nesmí být zobrazován ani ve filmech či v divadelních hrách. Přesto, že je Čína velmi pokroková a v technických vynálezech si libuje, čínská vláda se domnívá, že informování lidí o teleportaci vede k jejich balamutění, a to je prý nepřípustné.