Akční filmy, které otevřely cestu Matrixu

David Šohaj

Ať se vám to líbí, nebo ne, popkultura je do značné míry postavena na plagiátorství. Pokud je pro vás už toto tvrzení příliš radikální, dobrá – řekněme alespoň na ne zcela náhodné inspiraci. Je to v pořádku, jeden velký filozof řekl, že všechno už bylo vymyšleno, a v knihkupectví si dokonce můžete koupit knihu s lehce provokativním názvem Kraď jako umělec.

Inspiroval se mistr Tolkien, inspirovala se Rowling. Inspiroval se Jules Verne, a dokonce i batři Wachowští (tedy pardon – bratr a sestra). Jejich kult Matrix byl odstartován v roce 1999 pilotním filmem této série. Další dvě pokračování přišla už během roku 2003 a dnes je z Matrixu dalekosáhlá platforma pro takřka jakýkoli byznys – od prodeje triček a suvenýrů až po animovanou řadu Animatrix. Wachowským jejich genialitu upřít opravdu nelze. To dokázali dalšími svými projekty, jako jsou snímek V jako vendeta nebo seriál Sense8.

Je to už patnáct let, kdy byl Matrix naposledy v kinech – a stále se nezdá, že by jeho kult nějak výrazněji pohasnul. Kde tedy Wachowští vzali inspiraci pro něco tak geniálního? Pojďme se pustit do menší konspirace. A neberte to špatně – pokud jste fanoušky Matrixu, dáváme vám vlastně tipy na filmy, které by vás mohly zatraceně bavit.

Total Recall (1990, USA). Na přelomu osmdesátých a devadesátých let se zčistajasna objevila tahle sci-fi klasika s Arnoldem Schwarzeneggerem v hlavní roli. A roli tady má i červená pilulka. Je vám to povědomé? Má být symbolem jeho touhy vrátit se k realitě.

Pěst legendy (1994, Hong Kong). Nezapomenutelný čínský bojovník Chen Zhen se vrací z Japonska, kde se věnoval studiu. Proč? Musí vyšetřit, a především pomstít vraždu svého mistra v umění kung-fu. Prsty v tom mají Japonci. Režisér Gordon Chan si tady dal opravdu záležet na propracované bojové choreografii, která by občas jako z Matrixu vypadla.

Tai ji: Zhang San Feng (1993, Hong Kong). Další nesmrtelná klasika z filmového Hong Kongu. Příběh nás seznámí s dvěma mnichy šaolinu, kteří se znají již od dětství, kdy se společně učili bojovému umění v jednom zapomenutém klášteře. Neuvěřitelně promyšlené bojové scény představují spoustu prvků z bojového umění tai ji, po kterém film dostal i název. Wachowští tyhle filmy milují, neříkejte, že ne.

Killer (1989, Hong Kong). Ano, opět Hong Kong. Že by to ještě mohla být náhoda? O scénář i režii této klasiky se postaral legendární režisér John Woo, který zde vypráví příběh nájemného zabijáka Jeffreyho. Ten se rozhodne vzít úplně poslední zakázku v kariéře, protože musí zaplatit za komplikovanou operaci své ženy. Tu totiž nechtěně skoro připravil o zrak. Když ale nedostane za svou práci zaplaceno, začnou se dít věci. A vypadá to dost jako v Matrixu.

Železný opičák (1993, Hong Kong). I když má tahle akční podívaná komediální prvky, nejde o žádnou legraci. Hlavní hrdina vzal bezpráví ve svém městě do vlastních rukou a teď má co dělat se zákonem on sám. Za tak trochu bájného opičáka se tady totiž leckdo i vydává. A kdo je tedy nakonec ten pravý? Ale nás zajímají dnes spíše ty zápasy. Na sestřihu níže je najdete všechny pěkně pohromadě. Tak co myslíte – je inspirace čistě náhodná?