Akustické Luno: Skvělý film, od kterého neodtrhnete uši ani oči

Hana-Slivova

Místo laviny kytarového zvuku křehké vícehlasy, místo všudypřítomného temna klavír ve stylu kabaretu. Členové pražské skupiny Luno si pozvali hosty, oblékli se jako do opery a žižovské pobočce - Paláci Akropolis - ukázali akustickou tvář. Byla snad ještě o kus víc fascinující než ta elektrická. A tleskalo se jí vestoje.

Palác Akropolis upravený na sezení. Tma, ticho. Přichází zpěvačka Luna Ema Brabcová, na sobě šaty s vrstvenou spodničkou a bílý límec. Host – pianista Franko Dudinka má vlasy ulíznuté brilantinou a na sobě oblek, do slavnostního se oblékli i pro dnešek kontrabasista Šmity, bubeník/tympanista Honza a kytarista Martyn. Černé šaty na sobě mají také dvojčata Denisa a Simona Katzerovy v roli vokalistek. Lehce dekadentní večírek začíná.

Jako kdyby se na pódiu odehrával společný film Larse Von Triera a Alfreda Hitchckocka. Kombinace lehoulinkého psycha, kabaretní nadsázky, lehkosti a staré známé naléhavosti, o kterou se postarala hlavně zpěvačka Ema. Svůj hlas vedla večerem jako zlatou nic soustředěně, bez mrknutí oka, s rukou přikovanou k mikrofonu.

Nástroje Emině vokální tesknotě sekundovaly skrz důmyslně zaranžované party jen tak, aby nenarušily křehkost skladeb, přesto se v písničkách pořád něco dělo: skvělé vícehlasy, luskání prsty a trocha swingu v Litatu ála Růžový Panter, minimalismus jen za doprovodu klavíru a sboristek v nové skladbě Fire In Your Heart a taky trochu bossy s celým smyčcovým kvartetem, v němž si zahostovala i cellistka Terezie Kovalová nebo Boris Carloff na housle (plus teremin!). Spousta drobných nápadů a skvělá práce s energií, kterou kapela dávkovala přesně tam, kde byla nejvíc potřeba. Jako kdyby ji ze zákulisí opravdu kdosi režíroval.   

Doslova filmové emoce přinesl také moment, kdy zpěvačku Emu zradil hlas a do očí jí vyhrkly slzy. Part za ní dozpívali spoluhráči a publikum solidárně ještě přidalo na potlesku. Stejně jako na konci setu, kdy se tleskalo – jak se na pobočku opery sluší – ve stoje.

Luno vyráží na konci ledna na klasické elektrické turné se spřátelenou kapelou Super Tuzex Bros. Termíny najdete tady, akustická radost ze včerejška už se ale pravděpodobně opakovat nebude.

Luno – akustický set
Support: Calm Season
Praha, Palác Akropolis, 16. ledna 2014