Alicia Keys a její balady rozpumpovaly Prahu

Hana-Slivova

Alicia Keys v pražské O2 areně předvedla, že ke skvělému výkonu není třeba ani gigantické scény, ani kostýmů a bandy tanečníků. Její téměř dvě hodiny dlouhý set, s nímž přijela u příležitosti nové desky Girl On Fire, ovládla sama se svým hlasem, piánem a charismatem.

Neumí tančit tak jako její kamarádka Beyoncé, a když na to přišlo, na pódiu spíš jen přešlapovala. Nepřevléká se pětkrát za koncert jako kolegyně Rihanna, ten pražský včera odehrála v decentním černém outfitu a kloboučku. Na rozdíl od Rihanny ale naživo fantasticky zpívá a svým zastřeným hlasem a hrou na piano sama utáhne plnou 02 arenu.

Ta byla včera upravená k sezení, ale už v první třetine koncertu během hitu Try Sleeping With a Broken Heart se fanoušci jako zrnka písku z přesýpacích hodin sunuli směrem k pódiu; na konci koncertu byla plocha plná stojících a skandujících lidí.

Poslechněte si Alicii Keys v Youradiu

Že večer nedopadne špatně naznačila po "brooklynském" video intru Empire State Of Mind už první kombinace Karmy a You Don´t Know My Name; Alicia Keys s nimi nastoupila suverénně a bez jakéhokoliv zaváhání a její pevný hlas se nesl halou jako příjemné hřmění. Cudně poděkovala za kytici, kterou jí jeden z fanoušků přinesl až pod pódium, a pokračovala dál ve své pečlivě poskládané show.

Ačkoliv do show v popovém slova smyslu měl její koncert včera daleko. Střídmému pódiu vévodilo křídlo a zpěvačku doplňovaly jen občasné projekce, práce s oponou a taneční vystoupení. Ta ale působila spíš jako intimní kabaret z newyorského klubu.  

Nic tak zbytečně nestrhávalo pozornost ze třiatřicetileté zpěvačky. Obstojně si poradila s improvizačními R´n´B pasážemi, které z písniček dokáží udělat nesnesitelné maratony, nejsilněji (a nejzajímavěji) ovšem působila v baladách za klavírem a v přímočarých skladbách, v nichž jí byla rovnocenným partnerem kapela.

Předčasným vrcholem koncertu tak byla kombinace skladeb z nové desky Girl On Fire When It´s All Over a vlajkové písně "Alicie model 2013" Brand New Me se skvělými hostujícími vokalisty. Jestliže u jiné zpěvačky by neustálé "deníčkové" narážky na důležitost respektu k sobě sama a lásce k druhým působily otravně, Alicia je dokázala až na výjimky (scénka s telefonováním) podat tak, jak jsme u ní zvyklí; emotivně, ale nehystericky.

Hity No One a Girl On Fire, při které si Keys uprostřed pódia po vzoru albové verze písničky zabubnovala, pak jen přilily olej do kotle pod pódiem. Před závěrečnou Empire State Of Mind přišla zpěvačka na pódium v lesklých šatech, jako kdyby touhle hymnou chtěla svůj pobyt na druhém konci světa ("ahoj, Praha!") oslavit. Rapujícího kolegy Jay-Z se Praha sice dočkala jen na plátně, ale co na tom. Bezmála dvě hodiny se soulem a R´n´B v podání Alicie Keys byly zážitkem i tak.

Alicia Keys
Support: Miguel
Praha, O2 arena, 12. 6. 2013

Témata:, ,