Analogová dívenka v digitálním světě


Humdililah, Allah, Jehovah, Yaweh, Dios, Mat, Jah, Ras Stafari, fire, dance, sex, music, hip hop... Opakujte si stále dokola text písně Healer a nehýbejte se. Povede vás americká zpěvačka, skladatelka a žena mnoha tváří Erykah Badu. Výjimečná osobnost, která má úctu ke svým kořenům a zároveň jí určený odkaz vykládá po svém a nabízí další řešení. Nejen hudební.

Erica Abi Wright je zvláštní bytost. Zpěvačka a autorka písní, ale i filozofka, guru a křehká dívka, která věří. Věří v umění, věří v sebe, věří v moudrost… Věří ve víc. A vždycky víc dokáže. Nejen komerčně uspět s důležitým manifestem, ale i pomáhat mladým lidem. Například prostřednictvím své organizace B.L.I.N.D. podporuje jejich umělecké aktivity.

Debut v šestadvaceti
Erica se narodila 26. 2. 1971 v Dallasu. Vzhledem k tomu, že její otec William Wright Jr. opustil rodinu, už když byla malá, vychovávaly ji a její sourozence babička a maminka, herečka Kolleen Maria Gipson. S hudbou začínala Erica v sedmi letech u piána. V dallaském rádiu improvizovala například s beatboxerem Royem Hargrovem, kterého dnes známe především jako jazzového trumpetistu. Studovala tanec a divadlo. Rapovala pod přezdívkou MC Apples a nahrála i vlastní demo. Poté se jí podařilo předskakovat zpěvákovi D`Angelovi, jehož manažer jí nabídl smlouvu. Svůj debut vydala v roce 1997, když jí bylo 26 let, a hned získala cenu Grammy.

Poslechněte si Erykah Badu na myspace

Nosila tenkrát velké barevné šátky, které si na hlavě motala do elegantních turbanů, věrná svým africkým kořenům. Na svou první desku Baduizm si pozvala basistu Rona Cartera a hudebníky ze skupiny The Roots. Společně vytvořili mix soulu 70. let a jemného jazzu. Výsledkem je intimní groove s výraznou basou. Dnes už je pro takovou hudbu škatulka s názvem Neo Soul. Nad hudbu vystupuje originální frázování přemýšlivé dívky s jemně nakřáplým hlasem, která se pod desku podepsala jako Erykah Badu.

Poslechněte si On and On

Mé jméno je Já
Ano, rozhodla se změnit si jméno. Své původní totiž považovala za otrocké. Křestní jméno si tedy upravila zakomponováním koncovky kah. Podle staroegyptského slova znamenajícího prý vnitřní světlo, duši nebo já. Příjmení si zvolila podle svého oblíbeného popěvku „du ba du“. Její otec ji za tuto volbu pochválil, protože v arabštině to znamená manifestovat. Určila si vlastní jméno, je čím chce, vždy věrná sama sobě.

V roce 1997 jí vyšla první deska, ale obohatila ji i nová životní role. Porodila syna a společně s jeho otcem, zpěvákem a rapperem André 3000 mu dala jméno Seven. Erykah BaduJeště těhotná nahrála živý koncert, který vyšel ve stejném roce. Dva roky poté o sobě dala vědět spoluprací s muzikanty kapely The Roots na jejich písničce You Got Me, která získala Grammy. V roce 2000 vydala další album Mama`s Gun. Deska je nabitá výpověďmi a emocemi a hudebně je daleko pestřejší než předchozí album. S druhým studiovým albem jí pomáhali například J-Dilla a bubeník The Roots Questlove, spříznění členové spolku Soulquarians. V textech ji inspirovali rozchod s Andrém 3000 i jejich syn, v písni A.D. 2000 zabití Amadou Dialla policií, která ho považovala za zločince. Badu se představila jako sebevědomá žena, občas vyzařující i svou křehkost. Hit Bag Lady je o emocích, které se stanou břemenem a my si je s sebou táhneme jako zavazadla. Čerstvě zamilovaná do rappera Commona toho chtěla říci opravdu hodně.

Hudební uvolnění představuje její další album Worldwide Underground. Opět po třech letech. Africké kořeny daly vyrůst elegantní parádnici, rozverné rapperce, jejíž hudba se proměnila v doprovod k nekonečné party. Hit této desky Love of My Life nahrála Badu ve dvou verzích. Jednu se svým tehdejším přítelem Commonem, druhou s kolegyněmi Queen Latifou, Angie Stone a Bahamadiou. Na produkci se podíleli Dead Prez a Raphael Saadiq.

Rok nato porodila svému příteli rapperovi The D.O.C. dceru Pumu. A opět si nechala prostor na rodinu a na skládání písní v ústraní. Od svého parťáka, bubeníka Questlove, dostala první počítač. Analogová dívenka tak začala vládnout i digitálnímu světu. Její kolegové hudebníci ji tak mohli z daleka posílat spousty mixů a písní.

Poslechněte si Badu s Commonem

Geniální experiment
Další velký krok udělala Badu v roce 2007. Ohlásila vydání první části třídílného opusu nazvaného New Amerykahs podtitulem 4th World War, označujícím vnitřní boj, který musí vést každý z nás. Na desce najdete hymny a jasné apely. Je to hudba velkého formátu, která se ze skutečného podzemí, kde žije experimentální hudba, dere mezi lidi jako manifest. Badu a jejím kolegům Sa-Ra, Madlibovi, Georgie Anne Muldrow a J Dillovi, se povedl geniální experiment. Uklidňující neklid, který obsáhl současný svět. Badu dala světu dar, sebe.

Prvního února Erykah Badu porodila své třetí dítě, syna současného přítele Jay Electronica. Na tento rok plánuje vydání druhého dílu opusu New Amerykah.

Diskografie Erykah Badu:
Baduizm  – 1997
Live – 1997
Mama`s Gun – 2000
Worldwide Underground – 2003
New Amerykah (4th World War) – 2008

 

Témata:, ,