Anglické jahody: léto, láska, okupace


Je 20. srpen 1968. Vám je asi tak 18 let a právě jste se zamilovali. Zároveň máte doma sbalený kufr, neboť jste se rozhodli emigrovat na západ od budovatelského nadšení a soudružských schůzí. A pak se během jedné noci všechno změní. Staré problémy nemizí, nové se objevují.

Film Anglické jahody režiséra Vladimíra Drhy rozehrává milostný příběh na pozadí prvního dne sovětské okupace. Klade si za cíl „posvítit si“ na tuto historickou událost a zobrazit ji očima „obyčejného člověka“. Určitá každodennost a vnoření diváka do děje se daří, postavy jsou uvěřitelné, vystavěné s lehkostí, plastičností a smyslem pro detail. Přímo hereckým koncertem je domácnost hlavního hrdiny, kde se sešli herci Pavla Tomicová, Nina Divíšková a Viktor Preiss. Mladí kolegové se vedle nich neztrácejí, zejména Marie Štípková jako Táňa jako by vystoupila z filmů z 60. let se svým herectvím, které vypadá, jako by vlastně ani nehrála.

Silný příběh funguje
Příjemným osvěžením jsou také ruští herci se svým specifickým přístupem, Alexej Bardukov hraje opravdu velmi niterně. Zajímavou složkou filmu jsou vkomponované dokumentární záběry příjezdu vojsk „spřátelených bratrských armád“ a v některých momentech plynulé navázání na hranou část. Tvůrcům se tak velmi podařil záměr přitáhnout diváka silným příběhem a ne okoukanými tvářemi či samoúčelnými scénkami.

Podívejte se na ukázky z filmu

http://www.youtube.com/watch?v=7q3HyeYdzok

Anglických jahodách se tak sešel silný příběh, snaha o nečernobílé vidění lidí i situací, motiv odboje i kuchyňských půtek, nezištné pomoci, rezignace i krvavé oběti. Ať s ním budete spokojeni či ne, určitě vás donutí přemýšlet nad mnoha věcmi a také se něco dozvědět o historii – ovšem nečekejte žádný suchopárný výklad. A pak je tu ještě jedno překvapení – hudba Tomáše Kluse, kterému soundtrack opravdu sednul. Píseň Malčik moj, která je leitmotivem celého filmu a jakousi poctou svému vzoru, Karlu Krylovi, dokazuje, že je schopen napsat silnou píseň, hudebně i textově, a že na české scéně vyzrává zajímavý talent.

Anglické jahody
Česko/ Slovensko/ Ukrajina
Režie: Vladimír Drha, scénář: Martin Šafránek, hudba: Tomáš Klus
Hrají: Pavla Tomicová, Nina Divíšková, Viktor Preiss, Ivan Lupták, Marie Štípková, Alexej Bardukov