Anna Calvi, žena s hlasem jako zvon, přijede v březnu do Prahy

Redakce

Do pražského Lucerna Music Baru se 6. března 2014 chystá na svůj první klubový koncert britská zpěvačka a kytaristka Anna Calvi.

Žena s vizáží femme fatale a hlasem jako zvon na sebe upozornila v roce 2011, kdy se dostala na seznam největších nadějí nadcházející sezony. Kritiky tehdy zaujal prvním eponymním albem. Druhá deska One Breath vychází 7. října. Vstupenky na koncert stojí 390 Kč a poplatky.

Poslechněte si Annu Calvi v Youradiu

“Pojmenovala jsem tu desku takhle, protože v klíčové písničce je pocit, kdy stojíte na hraně,” vysvětluje. “Je to chvíle, kdy se musíte otevřit. Je to děsivé a zároveň vzrušující,” vysvětluje s tím, že má ráda moment, kdy se z nečinnosti stává akce.

Druhou, podle svých slov výrazně osobnější desku natáčela Calvi v Paříži a míchala ji v Dallasu během třítýdenní izolace v motelovém pokoji. Hrají na ní její spolupracovníci z minulých let, kteří mají zkušenosti například s Massive Attack nebo Portishead.

Jedenáct písniček na albu se dotýká řady témat a vlivů, od západoafrické hudby až k transformativním konceptuálním ideám skladatele Johna Adamse v Sing To Me, poctě Marii Callas; je to prý emocionální pouť po různobarevné hudební paletě.

“Chtěla jsem tam mít ošklivost i krásu. Chtěla jsem, aby se kytary objevily při emocionálním vrcholu písně a ne během ní. Chtěla jsem pracovat s většími strukturami, takže jsem použila laděné perkuse a netypické struktury basy, bicích a kytary,” říká k tomu Calvi. "Tentokrát jsem použila svůj hlas jako nástroj, jako dramatický prostředek, tak, jak to dělám s kytarou. Naučila jsem se, že silné momenty můžou být v tichém zpěvu. Některé riffy dělám hlasem, jako kontrast k jiným nástrojům," dodává.

Anna Calvi se loni představila na Rock for People, klubovou zkušenost zatím nemá. Předloňský koncert před Hurts zrušila. (sli)

swipe helper

Mezi články můžete přecházet pohybem prstu na displeji do stran

zavrit