Anna Calvi, žena s hlasem jako zvon, přijede v březnu do Prahy

Redakce

Do pražského Lucerna Music Baru se 6. března 2014 chystá na svůj první klubový koncert britská zpěvačka a kytaristka Anna Calvi.

Žena s vizáží femme fatale a hlasem jako zvon na sebe upozornila v roce 2011, kdy se dostala na seznam největších nadějí nadcházející sezony. Kritiky tehdy zaujal prvním eponymním albem. Druhá deska One Breath vychází 7. října. Vstupenky na koncert stojí 390 Kč a poplatky.

Poslechněte si Annu Calvi v Youradiu

“Pojmenovala jsem tu desku takhle, protože v klíčové písničce je pocit, kdy stojíte na hraně,” vysvětluje. “Je to chvíle, kdy se musíte otevřit. Je to děsivé a zároveň vzrušující,” vysvětluje s tím, že má ráda moment, kdy se z nečinnosti stává akce.

Druhou, podle svých slov výrazně osobnější desku natáčela Calvi v Paříži a míchala ji v Dallasu během třítýdenní izolace v motelovém pokoji. Hrají na ní její spolupracovníci z minulých let, kteří mají zkušenosti například s Massive Attack nebo Portishead.

Jedenáct písniček na albu se dotýká řady témat a vlivů, od západoafrické hudby až k transformativním konceptuálním ideám skladatele Johna Adamse v Sing To Me, poctě Marii Callas; je to prý emocionální pouť po různobarevné hudební paletě.

“Chtěla jsem tam mít ošklivost i krásu. Chtěla jsem, aby se kytary objevily při emocionálním vrcholu písně a ne během ní. Chtěla jsem pracovat s většími strukturami, takže jsem použila laděné perkuse a netypické struktury basy, bicích a kytary,” říká k tomu Calvi. "Tentokrát jsem použila svůj hlas jako nástroj, jako dramatický prostředek, tak, jak to dělám s kytarou. Naučila jsem se, že silné momenty můžou být v tichém zpěvu. Některé riffy dělám hlasem, jako kontrast k jiným nástrojům," dodává.

Anna Calvi se loni představila na Rock for People, klubovou zkušenost zatím nemá. Předloňský koncert před Hurts zrušila. (sli)