Apollo 2014 má Brit Adrian T. Bell. Uspěl se skvělou deskou Different World

Redakce

Historicky čtvrtým majitelem ceny české hudební kritiky Apollo se stal Adrian T. Bell, rodák z britského Newcastlu, ovšem dlouhodobě pobývající v České republice. Desetičlenná porota složená z hudebních publicistů ocenila jeho album Different World, výrazně křehčí než jsou nahrávky, jaké točí se svou domovskou kapelou The Prostitutes.

Přečtěte si na desku Differen World naši recenzi.

„Na albu Different World se Adrian T. Bell odchýlil od zvuku, který vytvořil se svou domovskou skupinou The Prostitutes, a ukázal tak, že jako umělec je schopen se měnit a rozvíjet. V písničkách je méně agresivní, z jeho projevu jsou cítit životní i umělecké zkušenosti, civilnost a nadhled. Stylově se vlastně dostal k rockovému mainstreamu a nabídl sympatické přesvědčivé písničky. Příjemná barva hlasu, schopnost vystavět silnou melodii, která zůstane v paměti, i velmi dobrý zvuk alba patří k důvodům, proč Adrian T. Bell Cenu Apollo za rok 2014 získal,“ komentuje výsledek, který se rodil skoro dvě hodiny, člen poroty Jaroslav Špulák.

Adrian T. Bell, jenž byl už na Apollo nominovaný za desku Deaf to the Call své kapely The Prostitutes v roce 2012, uspěl v konkurenci zpěváka Borise Carloffa (album Morphosis), zpěvačky Lenky Dusilové & Baromantiky (V hodině smrti) a skupin Dva (Nipomo), Kieslowski (Mezi lopatky), Sklenik (Champagne Cork Pop) a Zrní (Následuj kojota).

Vítěz kromě sošky od Maxima Velčovského a Jana Jaroše obdržel i 60 tisíc korun od Ochranného svazu autorského.

Během večera v holešovickém klubu Podnik zahráli všichni nominovaní po dvou písničkách. Chyběla pouze Lenka Dusilová, která měla koncertní závazek. Večerem provedla dvojice Pavel Kučera Johana Matoušková.

Ceny české hudební kritiky Apollo se poprvé předávaly v roce 2011, na Nové scéně Národního divadla tehdy uspěl písničkář a rapper Bonus deskou Náměstí míru. V roce 2012 zvítězil během večera v klubu SaSaZu Boris Carloff s albem The Escapist, o rok později si La Loce Apollo převzali Bratři Orffové cenu za nahrávku Šero. (red)