Apple po 3 letech představil nový iPod! Takhle vypadá

Redakce

Americký výrobce elektroniky Apple představil novou verzi svých multimediálních přehrávačů iPod Touch. Nový přístroj má rychlejší procesor a dokonalejší fotoaparáty. Apple k jeho modernizaci přikročil poprvé po téměř třech letech.

Nový iPod Touch obsahuje fotoaparát FaceTime s vysokým rozlišením a další fotoaparát iSight s rozlišením osm megapixelů. Kromě toho obsahuje procesor A8, který firma použila v telefonu iPhone 6 a pak v modelu 6 Plus představeného loni na podzim.

Nový přístroj se začal prodávat ve středu. Na americkém trhu se jeho cena bude pohybovat od 199 dolarů (zhruba 5000 Kč) za základní model s pamětí 16 gigabytů. Apple kromě toho poprvé uvedl na trh i verzi s 128 GB paměti. Prodávat se bude za 399 USD (skoro 10 000 Kč).

V českém obchodě Apple Store je nový přístroj v základní verzi s pamětí 16 GB k dostání za 6490 Kč. Nejdražší verze s kapacitou 128 GB stojí 12 790 Kč.

iPody se na trhu poprvé objevily v roce 2001. Hudební přehrávače existovaly už předtím, přístroj od Applu byl ale první, který zjednodušil způsob synchronizace mezi osobním počítačem a hudebními soubory v digitální podobě. Pro firmu byl iPod zároveň prvním úspěchem mimo oblast osobních počítačů.

Popularita iPodů ale od té doby poněkud opadla. Mnoho lidí totiž poslouchá hudbu spíše na svých smartphonech. Ve finančním roce 2008, tedy rok poté, co Apple představil svůj první iPhone, se prodalo skoro 55 milionů iPodů. Oproti tomu v uplynulém finančním roce, který skončil loni v září, to bylo 14 milionů těchto přístrojů. Naopak iPhonů se ve stejném období prodalo 169 milionů.