Apple také potvrdil, že nový iPhone nebude mít tradiční konektor pro připojení sluchátek, aby se ušetřilo místo pro jiné komponenty. Uživatelé by se tak k telefonu připojovali přes konektor pro nabíjení a firma je hodlá povzbuzovat, aby si pořizovali bezdrátová sluchátka napojená přes systém Bluetooth.

Podle pozorovatelů by odstranění zdířky mohlo mezi majiteli iPhonů vyvolat nespokojenost. Šéf Applu Cook také oznámil, že pro iPhony začnou být od prosince ve firemní prodejně aplikací k dispozici videohry Mario a Super Mario.

Na nové verzi hodinek zase budou moci uživatelé hrát hru Pokémon Go. John Hanke, který šéfuje tvůrci Pokémonů Niantic Labs řekl, že hráčům to umožní vnímat při hraní více okolí než při hraní s telefonem.

V Česku základní a tedy i nejlevnější iPhone 7 s 32 GB paměti bude stát 21 190 korun, s pamětí 128 GB a 256 GB to bude 24 390 a 27 590 korun. iPhone 7 Plus bude u nás stát 24 990 s 32 GB paměti, s 128 GB za 28 190. Top verze s 256 GB paměti bude za 31 390 korun.

Telefony iPhone jsou klíčovým produktem Applu a na tržbách nejhodnotnější firmy světa se podílejí více než polovinou. V letošním prvním pololetí nicméně firma vykázala první pokles jejich prodeje od uvedení na trh v roce 2007.

Za první pololetí prodal Apple zhruba 82 milionů iPhonů, což bylo asi o 15 procent méně než o rok dříve. Vzhledem k pouze drobným změnám se od iPhonu 7 žádná dramatická změna v ochabujícím trendu prodeje smartphonů nečeká.

Investoři doufají v průlom příští rok, na desáté výročí uvedení iPhonů na trh, na kdy firma podle analytiků z Wall Street připravuje ve spolupráci s asijskými výrobci významné novinky. Akcie Applu během prezentace ztrácely počáteční zisky a mírně klesaly.

Po zprávě o zařazení japonských her na nové přístroje však o více než 20 procent vzrostly akcie japonské firmy Nintendo, která vlastní práva na tyto hry. Apple představil nový iPhone několik dní poté, co jeho hlavní konkurent Samsung Electronics pozastavil prodej svého nejnovějšího smartphonu Galaxy Note 7, který uvedl na trh teprve před třemi týdny.

Firma v reakci na zprávy o explozích a vzníceních několika těchto přístrojů zjistila problémy s jejich bateriemi a nyní zákazníkům tyto telefony vyměňuje. Co se hodinek Apple Watch týká, jejich druhá řada bude vybavena sledováním přes GPS a omezenou odolností vůči vodě tak, aby se s hodinkami dalo plavat.

Nová verze hodinek, která bude mít i rychlejší procesor a jasnější displej, přichází 17 měsíců po uvedení prvního modelu. Původní model, který budou moci uživatelé vylepšit novým softwarem, firma zlevní o deset procent na 269 dolarů (6470 Kč), hodinky řady 2 budou začínat od 369 dolarů.

Apple nové produkty představuje v době, kdy čelí silnému tlaku ze strany Evropské komise. Ta před několika dny rozhodla, že Apple řadu let využíval neoprávněné daňové zvýhodnění, které mu umožňovala irská vláda. Té komise nařídila, aby od Applu vymohla zpět na nezaplacených daních asi 13 miliard eur (351 miliard Kč).