Art Prague 2015: Přehlídka současného umění pro začátečníky i sběratele

karolinabranikova

Dnešním dnem startuje 14. ročník prodejního veletrhu současného umění Art Prague. Pod střechou Kafkova domu u Staroměstského náměstí budou až do neděle 29. března k vidění expozice 34 tuzemských i zahraničních galerií. Letošní Art Prague se nese ve znamení sbližování české a německé výtvarné scény a těšit se tak můžete i na reprezentanty berlínského umění, diskuze nebo nevšední performance.

Prostory Kafkova domu, do kterého se veletrh přemístil v roce 2013, nabídnou návštěvníkům čtyři dramaturgicky odlišná patra plná maleb, grafik, soch, skla, videoprojekcí a uměleckých instalací. Kromě The Chemistry Gallery, Galerie Gambit, Galerie ArtinBox nebo Galerie Vltavín, které na Art Prague vystavují pravidelně, zde bude mít svou čerstvou expozici i pražská Nová galerie. Mezi nováčky se zařadil i projekt Hraniční syndrom, který spojil umělce Davida Saudka, Jaroslava Valečku a Martina Káňu tématem Sudet a česko-německého pohraničního soužití. 

Původní myšlenka podpory současných českých umělců se letos rozrostla o vystavovatele z Německa. Přítomnost berlínských galerií Urban Spree, SomoS a projektu Santa Lucia Situations má za cíl prohloubit spolupráci mezi oběma zeměmi a podpořit společné projekty. Současné umění v českém a německém prostředí bude také předmětem čtvrteční diskuze u Kulatého stolu, které se zůčastní jak zástupci domácí, tak německé scény. 

Johanes Mundinger, Urban Spree Gallery. Zdroj: Urban Spree Gallery

Neméně zajímavý bude doprovodný program veletrhu. Část z něj se bude odehrávat ve 3. patře v The Muse Room, jehož kurátorem je newyorský fotograf a filmař Robert Carrithers. Již dnes ( úterý 24. března) zde předvede svou performanci nazvanou Physical Calligraphy vizuální umělkyně Darina Alster, která bude prostřednictvím malby tělem na bílé plátno rozmlouvat se stíny. Čtvrteční umělecké představení Veroniky Slámové –  Formuj své tělo se Cindy Crawford – pak bude reagovat na aktuální světovou situaci pomocí zdánlivě protikladných symbolů: burky, americké herečky a cvičení podle videa.  

Stejně jako během minulých ročníků porota vybere umělce do 35 let, který si odnese titul ART PRAGUE Young Award. O cenu, která vítězi přinese kromě finanční odměny i výstavní prostory na příštím ročníku veletrhu, se bude ucházet i pražská The Chemistry Gallery. Ta dlouhodobě patří mezi tradiční účastníky Art Prague a mladí umělci, prezentující se pod jejím jménem, získali cenu Young Award na uplynulých ročnících hned třikrát. 

Instalace výstavy The Chemistry Gallery na Art Prague 2015. Zdroj: Facebook Art Prague

Veletrh ale nezapomíná ani na odborníky, kteří se uměním nejen kochají, ale rádi jej i vlastní. Ve středu proběhne diskuzní panel na téma Sběratelství – mezi vášní a investicí, na kterém bude Jan Skřivánek, šéfredaktor časopisu Art+Antiques, probírat se svými hosty odlišné formy sběratelství. K uměleckým diskuzím přispěje v pátek i architektka a autoka digitálních koláží Markéta Gebrian přednáškou Obraz jako architektura

Zdroj: Makréta Gebrian