Avengers: Nejlepší superhrdinský film?

Stefan-Titka

Studio Marvel konečně dovršilo svůj ambiciózní projekt. Po letech čekání do kin přichází se superhrdinským filmem Avengers, v němž hrají postavy z marvelovské komiksové stáje. Po sólových představeních se Iron Man, Thor nebo Hulk konečně spojují proti společnému nepříteli s cílem zachránit svět. Čekání na Avengers se vyplatilo, i když se to z počátku nemusí zdát.

Avengers měli být od začátku velkou událostí. Tak velkou, že studio Marvel všem svým hrdinům nejprve připravilo diváckou půdu pod nohama v podobě "sólo" filmů. Iron Man se zatím dočkal dvou snímků (třetí je na cestě), Kapitán Amerika a Thor dostali své prology celkem nedávno a takový Hulk je v povědomí diváků už od filmové verze Anga Lee z roku 2003.

S každým dalším filmem ze série studio očekávní stupňovalo, filmy „prolinkovalo“ krátkými sekvencemi, umístěnými obvykle za závěrečné titulky. V nich hrdiny povolával do akce Nick Fury (Samuel L. Jackson), ředitel mezinárodní mírové agentury za účelem vytvoření skupiny Avengers.

Čekalo se, že Avengers budou megaspektáklem už jen proto, že  se tvůrci nemuseli zdržovat dlouhým představováním postav. „Origin story“ si odbyli ve svých filmech, teď přišlo na řadu ukázat, jak se spolu sžijí v týmu. Pod taktovkou Josse Whedona ale Avengers tak trochu paradoxně stojí právě mezi opětovným představováním a čistou akcí. První hodina je z tohoto důvodu poněkud mdlá; dostáváme informace i o postavách, které už známe, a vlastně ani ono pošťuchování a hašteření mezi hrdiny ničím moc nepřekvapí; bije se tu doslova každý s každým.

Až příliš dlouho čekáme na něco, co film povýší z kategorie průměrných spektáklů typu Transformers na životaschopnější biják. Ten moment pak přijde několikrát – místa, někdy jen záběry přivodí husí kůži nebo vyrazí dech.

Je také tak trochu s podivem, že v mnoha těchto případech figuruje postava zeleného Hulka v podání Marka Ruffala. Hulk se tu vzepjal k  vrcholnému minimalistickému výkonu, a ačkoliv ve filmu nepronese víc než dvě slova, je to suverénně nejvtipnější postava z celého ansámblu (a to tu máme Roberta Downeyho Jr. coby Iron Mana, který prakticky nesleze z plátna a pusu nezastaví snad ani na minutu. U českého znění hodně ubírá i nepříliš vhodně vybraný hlas dabéra). Scény s Hulkem jsou přesně ty momenty, které každý dobrý film potřebuje – pobaví a vytrhnou z nastaveného tempa.

Aby ale nedošlo k omylu, způsob, jakým Joss Whedon dokázal ukočírovat takhle ambiciózní megaprojekt s tolika postavami, je obdivuhodný. Jistě, určitě vyčnívá „Iron Man“ Downey Jr. a Scarlett Johansson v roli Black Widow, ruské agentky, která si vystačí i bez superschopností, ale i zbylé postavy dostanou svůj spravedlivý prostor. Dokonce i archetypálně jednoduchý záporák Loki má díky výkonu Toma Hiddlestona rozměr něčeho plnokrevného a opravdového. I přesto, že ve filmu často nosí helmu s velkými rohy.

Samozřejmě, že ty pravé orgie přijdou až s lámáním chleba v podobě závěrečné bitvy o záchranu světa, v níž začnou postavy konečně fungovat jako tým. Avengers tu konečně dostávají drajv; Iron Man sviští vzduchem, Thor se ohání kladivem, Captain America zas svým štítem, Hawkeyovy šípy si hledají cestu do mimozemských nepřátel a Hulk…je prostě Hulk.

Jako by tvůrci kompenzovali první hodinu, vytáhnou do boje se vším, co mají po ruce. Ukazuje se, že po ruce toho mají opravdu hodně. Druhý díl bude jen otázkou času.

Avengers (The Avengers)
Akční/Drama/Sci-fi, USA, 142 minut
Režie: Joss Whedon
Hrají: Robert Downey Jr., Jeremy Renner, Scarlett Johansson, Chris Evans, Samuel L. Jackson, Chris Hemsworth, Mark Rufallo a další
Premiéra v ČR: 3. 5. 2012

Témata:,