Ben Cristovao: Inspiraci hledám na kopci za domem

Hana-Slivova

Sám o sobě říká, že je přerostlé dítě. O hudbě, vztahu se zpěvačkou Monikou Bagárovou i motivaci k napsání společného duetu mluví otevřeně a hlavně překotně. Se stejnou vervou se Ben Cristovao věnuje i dvěma fanynkám, které s ním na Kouli vyhrály oběd. „Hrozně rád poznávám nové lidi,“ říká po hodině a půl strávené u společného stolu. Ještě před tím ale trávil čas s námi; debata se točila hlavně kolem nové desky Benny Cristo.

Benny Cristo se od debutu Definitely Different liší na první poslech. Angličtinu vystřídala čeština, kterou ti prý poradili kolegové z oboru. Kteří?
Úplně první byl Mike Trafik (spolu s Osamou Hussainem aka Verse-Atilem producent desky), který si mě s Vladimirem 518 pozval do jejich Bigg Boss studia. Říkali mi, abych koukal zpívat česky, že česky už zpívají třeba i Monkey Business. Začal jsem tedy zkoušet první skladby, chytilo mě to a rozepsal jsem si písničku Žízeň. Potom jsem přezpíval Mimozemšťanku, kterou jsem pod názvem Alien Girl napsal původně v angličtině.  

Ben Cristovao a jeho fanynky Bára a Hanka na společném oběděŘíkáš, že si tě do studia pozvali Mike Trafik a Vladimir 518. Trochu netradiční kombinace – Big Boss a kluk, který před dvěma lety absolvoval SuperStar.
Když mi zavolali, říkal jsem si "wow, to snad ani není možný," protože jejich PSH jsem měl vždycky moc rád. Myslím ale, že zrovna tihle dva kluci jsou bez předsudků. Když vidí, že se člověk snaží… Mike Trafik je úplně super člověk, kreativní, soustředěnej.   

S češtinou se na desku oproti první tanečnímu debutu Definitely Different dostalo víc žánrů včetně popu. Výsledek je logicky daleko pestřejší, překvapil tě výsledný zvuk?
Jo, výsledek pro mě byl velký překvapení. Na desku jsem chtěl dostat téma vesmíru, které se objevilo už v písničce Alien Girl; tu jsem natočil v Torontu v době, kdy jsme chystali první album. Tehdy jsme si ale řekli, že je stylově tak odlišná, že je škoda dávat ji na debut. Schovali jsme si ji a na novince nesměla chybět. Jen jsem ji přeložil a na desce je to mezi dancem, housem a R´n´B jediná čistě popová skladba.  

Která verze Mimozemšťanky je ti bližší, anglická, nebo česká?
Teď už česká. Uvědomil jsem si, jak je čeština hezká.

Co zajímalo fanynky Hanku a Báru, které s Benem vyhrály oběd?

Kdo je tvůj vzor?
Usher
. Kvůli profesionálnímu vystoupení, dokonale ladí písničky s tancem. Má přehled o celém pódiu, ví, kdo co dělá dobře a špatně, každého obejde a řekne mu připomínku. Stejně jako  Michael Jackson, od kterýho přebírá i řadu choreografií. Líbí se mi, že udržuje jeho ducha.
Taio Cruz
. Ten je mi hudebně asi nejblíž. Dělá výbornou muziku, pro mě je to asi nejlepší songwriter.
will.i.am
. Je neskutečně kreativní, má nápady a dělá i do filmu.  

Jaké video se ti točilo nejlíp?
Asi Good z první desky Definitely Different. Je to textově drsnej song, hrajeme tam gangstery a pány, ale natáčení nebylo náročný, protože jsme v rámci scénáře v podstatě chodili jen tam a sem, máchali rukama a občas něco zatancovali. Přišlo nám to cool, zasmáli jsme se, panovala  skvělá atmosféra, bylo tam jídlo a teplo, prostě paráda.   

Nejnáročnější byla naopak asi Mimozemšťanka. Natáčeli jsme dva dny, byly asi minus tři stupně a způsobil jsem si řadu zranění. Rozsekl jsem si například ruku o komín a udeřil jsem se do hlavy, když jsem špatně přeskakoval auto.

Říkal jsi, že na Benny Cristo jsi chtěl dostat téma vesmíru. Kde všude kromě Alien Girl je?
V beatech, kosmický prvky jsou pak třeba ve skladbě Night and Day. Nešlo jen o texty, ale o celkovou atmosféru, o obal desky… Vesmír bychom chtěli dostat i do klipu, který natočíme s Monikou Bagárovou k písničce Chci. 

Co tě na vesmíru fascinuje?
Když přemýšlím o vesmíru, nechápu, jak se stalo, že z ničeho mohlo vzniknout všechno, že jsme tady my. Hodně z něj čerpám inspiraci. Když potřebuju psát, seberu batoh, bundu a jdu si sednout na kopec za barákem u nás v Kobylisích. Je tam skvělej výhled na město i na na měsíc a hvězdy, tak na ně koukám a snažím se v nich najít nápad. Jsem hrozně roztěkanej a jakmile jsem s Facebookem a YouTube u sebe doma, nesoustředím se. V podstatě všechny písničky píšu venku.

Zmínil jsi duet s Monikou Bagárovou. Pro mě je to díky jasným emocím asi nejsilnější písnička z desky, máte další společné hudební plány?  
Ohlasy na náš duet (

) jsou super, nečekali jsme to. Klip by měl vyjít v srpnu nebo září, pak se uvidí, co dál.   

Na svou desku Shining zařadila Monika úspěšný duet Prší s Robem Opatovským. Skoro to vypadá, jako kdybys duetem Chci dokazoval, že i ty umíš pro Moniku napsat text.  
Bude to možná znít hloupě, ale protože jsme spolu s Mončou už nějakou dobu, byl pro mě společný duet opravdu výzva. Hrozně mě štvalo, že Monika má krásnou písničku s nějakým jiným chlapem (

), štvalo mě, když jsem viděl, jak jim to šlo a jak se to lidem líbilo. Byla to pro mě obrovská motivace.  

V písničce Žízeň řešíš dva roky po SuperStar to, jak se lidé na absolventy soutěže dívají, soudí je a nedají jim šanci dokázat, že se zlepšují. Překvapilo mě, že něco podobného se neobjevilo hned na prvním albu.  
Chtěl jsem, aby song Žízeň působil jako netradiční intro, ve kterém si vyliju všechny zkušenosti od SuperStar až po dobu, kdy jsem si uvědomil, že si reakcí těchhle lidí nesmím všímat a naopak musím dělat muziku jenom pro ty, který hudbu, kterou dělám, baví. A na první desku jsem něco podobného napsat nestihl, přišla hrozně brzo. Skončila SuperStar a já za dva nebo tři měsíce odlétal do Kanady natáčet. 

Ben Cristovao – Mimozemšťanka

http://www.youtube.com/watch?v=ht0jjP38-w8

Tehdy jsme zkoušeli a hledali, který žánr mi bude nejvíc sedět a s čím se dá vystupovat. Udělali jsme turné a jeli jsme třeba sto koncertů po obchoďácích, firemních večírcích a dalších akcích. Projel jsem toho dost, abych si uvědomil, co funguje, a pak jsem si řekl, že napíšu něco o sobě.

Jak jsi přišel ke kanadské produkci, díky které znějí tvoje desky méně česky, než je u nás zvykem?
Měl jsem velký štěstí. Jeden z mých nejlepších kamarádů zná producenta Verse-Atila, seznámil nás a on mě pak hned pozval do Toronta, kde jsme za měsíc a půl natočili první desku. Nashromáždili jsme tam taky spoustu nápadů, pak jsme si asi půl roku mailovali a na natáčení druhý desky jsem ho pozval do Čech. V Praze jsem totiž na vlastní náklady postavil studio, což se vyplatilo víc než letět do Toronta, protože jsem nepřišel o žádnou práci. Mohl jsem fungovat v Ordinaci a hrát koncerty.

Ben CristovaoNabídku na účinkování v Ordinaci v růžové zahradě jsi dostal skoro před rokem. Měl jsi před tím herecké zkušenosti? Jak tě přijali starší a zkušenější kolegové?
Ne, neměl jsem žádný zkušenosti. Všichni se ke mně ale chovali skvěle. Jan Čenský, Jan Kanyza, Filip Tomsa… Podporovali mě, pomáhali mi. Docházel jsem k Vlastě Žehrové na hodiny herectví a pořád se snažím zlepšovat. Dřív jsem se na cokoliv, co jsem natočil, bál podívat, ale na pár posledních dílů už se snad budu moct kouknout beze studu.

Dostal jsi po Ordinaci nějaké další nabídky?
Dostal, teď o nich ale vůbec nesmím mluvit. Jedna je opravdu zajímavá, tak uvidíme, co z toho bude.

Máš koncertní plány na léto?
Jsem takový přerostlý dítě a rozhodl jsem se, že si prázdniny nechám z části jen pro sebe. Celej rok pracuju, natáčím, hraju v Ordinaci, chodím do školy…

…Jakou školu studuješ?
Angloamerickou univerzitu, obor diplomacie a mezinárodní vztahy. Neměl jsem letos ještě ani jednou dovolenou, takže napřed poletíme s Monikou do Barcelony, potom do Los Angeles natáčet klip k songu Mine.

Ben Cristovao – Mine

Jak bude video vypadat?
Bude to stylovka, máme pronajatý mrakodrap TenTen, což je jeden z nejúžasnějších hotelů v L.A. S bazénem, přistáváním pro helikoptéry… je to prostě cool spot. Moc se těším, myslím, že něco takového tady ještě nikdo neměl.

To je ale docela nákladná záležitost, kde na natáčení seženeš prostředky?
Produkčně se o všechno stará sestra, která v Hollywoodu studuje scenáristiku. I přesto budou náklady samozřejmě vysoké, ale díky kvalitě dosavadních klipů se nám začíná dařit lépe shánět sponzory.