Ben Cristovao: Při nahrávání Mostu jsem brečel

KatarínaStraková

Ben a jeho sex po netu. Ben a stahování hudby. Ben s postavou Gladiátora. O zpěvákovi Benovi Cristovao, klukovi, který má americké producenty a velkolepé klipy, se mluví v mnoha souvislostech. My jsme s ním kromě nové desky Made In Czechoslovakia probrali i to, k čemu ho vedly maminka s babičkou.  

Nedávno se internetem začalo šířit video z jakéhosi tvého sex chatu. O tom, že v něm opravdu figuruješ ty, nemůže být pochyb.
Ano, jsem to já. V době, kdy vyjde tenhle rozhovor, už patrně fanoušci budou vědět, že šlo o virální kampaň pro Seznamsebezpecne.cz. To je projekt, se kterým spolupracuji už druhým rokem. Chceme tím ukázat dětem rizika, která jsou spojená s komunikací po internetu. V poslední době si děti mezi sebou hodně posílají nahé fotky a videa a potom se tím navzájem vydírají. Rádi bychom těm dětem také případně pomohli s řešením problémů, které tím mohou vzniknout.

Poslechněte si Bena Cristovao v Youradiu

Jak ses k takovému projektu dostal?
Před dvěma lety nás oslovil Seznam.cz, jehož je to aktivita. Mně se ten nápad líbil. Na Facebooku mám asi devadesát falešných profilů se svým jménem. Je neuvěřitelné, jak je jednoduché mým jménem něco říct lidem anebo mým jménem lidi někam dostat. Lidé od Seznamu mi ukázali, jak to funguje: vezmou moje jméno a napíšou jeho prostřednictvím, že „Ben natáčí klip tam a tam, v tolik a v tolik“. Několik lidí tam opravdu přišlo a bylo ochotno jít s cizím člověkem třeba do auta. Takové věci mohou být opravdu nebezpečné a já jsem rád, že jsem se mohl zapojit do aktivity, která se proti tomu snaží bojovat.

Co přesně se proti tomu dá dělat? Má u puberťáka smysl moralizování?
Učíme děti, že pokud už s někým takhle komunikují a chtějí mu posílat intimní materiály, vždycky by měly člověka na druhé straně vidět. V případě, že fotky posílat chtějí, nikdy je nesmí posílat s obličejem, ať se to k nim potom nevrátí. Když jdete dnes do nějaké firmy na pohovor, první, co tam udělají, je, že si vás progooglují.

Co bys udělal jako rodič, abys svým dětem v takových věcech zabránil?
Nemyslím si, že bych svoje děti dokázal uchránit toho, aby se vizuální stránky sexu dotkly brzy. Asi bych si s nimi promluvil, vysvětlil jim všechna rizika a poradil jim, jak se ve virtuálním prostoru chovat bezpečněji. Pak už můžu jenom doufat, že jsem je dobře vychoval a že si budou dávat pozor.

Na svůj věk jsi hodně galantní, třeba na Slavících pokaždé pomáháš dámám ze schodů a do kabátů. Jak vychovávali rodiče tebe?
Babička i mamka jsou skvělé dámy, které mě odmalička cepovaly k tomu, abych byl spořádaný člověk. Cvičily mě v oblasti stolování – lokty na stole, pomáhat slečně do židle, ze židle, do kabátu, z kabátu, z místnosti, do místnosti, z budovy, do budovy. Podle mě jsou tyhle věci úplný základ, který k chlapovi patří.

Desku Made In Czechoslovaki si budete moci koupit ve dvou verzích:

1. na klasickém CD v e-shopu
2. jako limitovanou edici, rozšířenou o speciální dárek, který zatím Benův vydavatel tají

Album ovšem nebude dostupné v žádném z kamenných obchodů s hudbou. Jedinou možností, jak desku mimo e-shop pořídit, je potkat se přímo s Cristovaem. Ten totiž bude prodávat album osobně – v den konání koncertu v rámci mobilního prodeje a nebo přímo na koncertě. "Díky tomu má podle mého názoru prodej fyzického nosiče smysl, lidé vynaloží čas a peníze nejen za nákup desky samotné, ale také za speciální zážitek, kterým pro ně setkání s Benem určitě bude,” dodává za vydavatelství Championship Lukáš Rychtařík.

Podílel ses také na vzniku dokumentu Buď toho součástí, podporuj muziku (

). Co taková věc může přinést?
Zúčastnil jsem se toho, protože se mi líbilo, že nevysílá signál „nestahujte, je to nelegální“, ale spíš „koukejte, kolik je za tím práce a co všechno se musí dít, aby vyšla muzika, kterou máte rádi“. Ukazuju, kolik úsilí mě to všechno stojí, ukazuju, že dávám do muziky všechny svoje peníze. Když se zase vydělají zpátky, vložím je do klipu, aby byl na světové úrovni a lidi z něj měli radost.
Tímhle projektem se snažím říct, že je fajn, když mě někdo podpoří koupí cédéčka. Na nikoho, kdo si desku stáhne, protože na ni prostě nemá, se samozřejmě nebudu zlobit, na druhou stranu dneska je hrozně jednoduché si album koupit. Když jsem si já, stála mě třeba 650 nebo 700 korun, dneska vyjde on-line nějakých 150 korun.

Na nové desce Made In Czechoslovakia máš melodičtější, ale i vyloženě elektronické nebo rapové skladby. Na kterém stylu se ti ve studiu lépe pracuje?
Jsou songy, které mi sednou víc, a pak jsou písničky, do kterých jsem zase dal víc sebe. Kolikrát jsme si na nich málem vylámali zuby, ale právě proto jsou mi bližší; třeba Most. Polohově mi úplně neseděl, ale téma pro mě bylo hodně silné. Vypráví o kamarádovi, který se mi zabil, byl jsem toho plný a text jsem napsal asi za dva dny. Natáčení bylo těžké, dokonce jsem u toho brečel, takže celou písničku jsem nahrál s plným nosem.
Pak jsou skladby, u kterých jsme si prostě chtěli zkusit určitý styl, a tak jsem k nim napsal text. Mluvím například o Těle nebo funkové písnička Be Mine. Ta mi sedla hodně.

http://www.youtube.com/watch?v=YKvXkqQ96UQ

Většinu písniček zpíváš v češtině, která se ale podle mě k R´n´B úplně nehodí. R´n´B je měkké, houpavé, čeština je naopak drsnější. Cítíš ten paradox při skládání?
Stoprocentně je jednodušší dělat věci v angličtině. Anglický text můžu mít hotový za hodinu. Když jsem měl hrát skladbu Úžasná pro americké posluchače, napsal jsem ji za pětačtyřicet minut anglicky. Angličtina je foneticky zpěvný jazyk, má spoustu samohlásek. Čeština umí udělat větu, aniž by použila jedinou samohlásku, a na to často některé songy dojedou. Mojí výhodou je, že mám americké producenty, kteří mě dokážou přimět k tomu, abych při psaní textů vyšel z krabice a přestal se soustředit na pravopis, na výslovnost, a učil se češtinu ohýbat. Jako třeba v písničce Úžasná.

Jak dlouho si po vydání nové desky necháváš čas na promo, případně odpočinek, než začneš pracovat na nových věcech?
Dodělám desku a vím, že mám čas, ale stejně pořád na něčem pracuji; možná budu dělat featy jiným lidem, zase začnu skládat nové písničky. V budoucnu bych chtěl dělat spíš žánrově sourodější EP.

Nějaký čas mluvíš o klipu k písničce Město. Máš tam vypadat jako Gladiátor, takže se na to asi chystáš hlavně fyzicky. Jak jsi daleko s přípravou?
Natáčet se bude o prázdninách. Cílem je mít devadesát pět kilo ve svalech. Teď mám devadesát. Držím speciální dietu, abych nabíral svaly a ne tuk. Teď trénuju šerm a brazilské jiu-jitsu, abych se uměl pohybovat na zemi, padat a dělat různé chvaty. A budou tam skvělí kaskadéři. Moc se na ten projekt těším.

Co bude, až projekt dokončíš? Budeš trénovat dál, anebo si slavnostně namažeš rohlík s máslem?
Budu trénovat dál, ale budu chtít shodit třeba na nějakých osmdesát sedm kilo. Devadesát už je opravdu velká hmotnost, akrobaticky to pro mě není ideální. Baví mě dělat salta a s takovou váhou to hodně zatěžuje klouby. A jídelníček určitě trochu pustím.