Ben SuperStar Cristovao a jeho moderní mišmaš

Jana-Moravcova

Snědý mladík s plachýma očima a okouzlujícím úsměvem. Tak si většina diváků pamatuje pohybově nadaného Bena Cristovao z prvního ročníku ČeskoSlovenské Superstar. Ben se na svém debutu přizpůsobil jednotnému stylu, ve kterém smíchal moderní R‘n‘B s anglickými texty a vším, co má rád. Pro někoho to bude lahoda, pro jiné ale nudná kaše.

Rodilý Plzeňák Ben Cristovao je původně spíš tanečník než zpěvák, což ostatně potvrdil i v ČeskoSlovenské SuperStar, kde mu k finálové účasti pomohlo jeho charizma: komplexní show mu na pódiu šla lépe než intonace a rytmus.
Doprovodná taneční skupina Jad Dance Company Bena během soutěže podpořila řadou tanečních fíglů a teď dělá parádu nejen v jeho novém klipu Give Me Some More, ale doprovází ho i na koncertech. Bena je tedy třeba chápat hlavně jako showmana, který pobláznil spoustu fanynek a nyní se pokouší prorazit i v hudebním průmyslu. Podle názvu i ladění debutové desky natáčené v kanadském Torontu chce být Definitely Different, tedy rozhodně jiný. Nebo taky otevřený novotám a výzvám.

Poslechněte si Give Me Some More

http://www.youtube.com/watch?v=3PlGZ-CdFYg&feature=fvst

První slabinou desky je ale fakt, že Ben stále nedokáže pořádně intonovat. V žánru, který je mu vlastní, by to možná tolik nemuselo vadit. Ale i Benovo R‘n‘B a krásná barva hlasu by si zasloužily zpěvnější momenty než jen monotónní, byť čistě odzpívané jednotlivé party, které po několika skladbách začínají nudit.
Hudební stránka věci je oproti tomu především výsledkem životní filosofie samotného Bena, který se na desce Ben Cristovao křtí desku se svými tanečníkyautorsky velkou částí podílel. Míchá několik stylů a výsledek není právě špatný; R‘n‘B moderní vlny plus pár prvků taneční hudby inspirované housem plus pop. Mohlo by se zdát, že v podobném duchu patlali pejsek s kočičkou dort, Benův výtvor je ale přeci jen o dost lépe stravitelný.

Cit pro hit prokázal v prvním singlu – Give Me Some More je i přes kolovrátkový motiv nejsilnější skladbou desky, nejlépe tu zužitkoval taneční rytmus s elektronickými prvky. Hlavní smyčka se ale točí bez prvku osvěžení až do omrzení, respektive do konce skladby. Královnou diskoték bude ale především díky tomu; zařazený remix je potom víceméně nadbytečný.

Trochu míň elektra, trochu víc hlasu
Ostatně většina skladeb vychází z velmi chytlavého základu. Naději na budoucnost tak má třeba Come Back s hostujícími Grier Munroe a 3Card, hlavně ale etno feeling Come Over u které opakovačka hlavní smyčky po několika reprízách paradoxně neláká vyhodit přehrávač z okna. I refrény Waste My Time a X Girlfriend z bonusové trojky si po několikátém přehrání budete pobroukávat při čekání na autobus.

Co se ale Ben mohl odpustit, je nadbytečné užívání elektronických modifikací hlasu. I když je jasné, že moderní zvuk si elektroniku žádá, příště by Ben mohl zapojit hlas víc než efektní zvukové vychytávky. I tak se ale Ben Cristovao - Definitely DifferentCristovaovi spolu s kanadským producentem Verse Atilem podařilo dát dohromady desítku skladeb, které dohromady tvoří až překvapivě kompaktní linii docela chytlavého alba.
Uvidíme, s čím přijde Ben na podzim. Vyjde mu marketingový trik s druhou částí debutové skládačky, která spatří světlo světa na podzim v podobě tzv. Winter alba?

Ben Cristovao – Definitely Different
Vydavatelství: Black Different
Celkový čas: 31:35
Seznam skladeb: Intro, Give Me Some More, Come Back, Come Over, Put It On Me, Good, Give Me Some More (remix), bonusy: Waste My Time, X Girlfriend, I´m a Dog.

Témata:, ,