Beyoncé zařadila čtyřku. A pak jí došla šťáva

Jana-Moravcova

Jako šílený vědec, který míchá ingredience na rozličné lektvary. Tak se podle svých slov cítila Beyoncé během práce na čtvrté studiové desce nazvané příznačně 4. Ve výběru pro tenhle elixír ale citelně chybí lahvička se štítkem „šťavnaté“. Beyoncé model 2011 je sice stále skvělá zpěvačka, ale poměrně nudná a bez šťávy. A příšerně osmdesátková.

Beyoncé Knowles není nutné představovat. Za spolupráci s ní se platí zlatem, a podle toho vypadá i dlouhý seznam producentů na její nejnovější studiové desce 4. Namátkou – Ne-Yo, Tricky Stewart, The-Dream, Kanye West plus inspirace Princem.

Každý ze jmenovaných má své místo na popové scéně, na novince Beyoncé se ale tihle pánové kvůli lacinému popu nesešli. Beyoncé je emancipovaná umělkyně a o podobě své nové studiovky měla jasno – musí být nadčasová, složená z oblíbených žánrů a přeci dostatečně originální.

Proto je trochu škoda, že ve výsledku deska zní jako Whitney Houston v dobách nejlepší slávy. Sasha Fierce už neexistuje, namísto ní se objevuje usedlá dáma v kostýmku. I když pořád zpívá jako bohyně.

Dáma v kostýmu

Opačným problémem si nedávno prošla Jennifer Lopez s novinkou Love?. Ač dáma po čtyřicítce, hudebně sama sebe stále řadí mezi čerstvé dvacítky. Oproti ní se Beyoncé v necelých třiceti posouvá někam, kde bychom čekali třeba právě J-Lo.

Pro fanoušky nadšené ze zábavných skladeb jako Single Ladies či efektních balad typu Halo tak bude celé album 4 zklamáním. Nejde jen o to, že je Beyoncé namlsala pilotním singlem Run the World (Girls), na kterém (snad jako na jediném) nepodlézá vlastní laťku. Problém je spíš fakt, že zbytek alba tvoří popové a árenbíčkové balady, většinou v osmdesátkových aranžích. Stopy odvázanosti a šmrncu, tak typického pro Beyoncé, se nenajdou ani v rychlejších skladbách.

Beyoncé – Run the World (Girls)

1+1 může někoho otravovat pravidelnými melodickými „výkřiky“, I Care a I Miss You nemusela mít osmdesátkový nádech v elektronické vlně. Ještě víc retro je zamilovaná Rather Die Young (

, tady tu Whitney Houston nevymluvíte) i Love On Top, ale tyhle beaty měly být už dvacet let mrtvé. Kdo měl chuť kupovat si s novou deskou Beyoncé parazitování na mrtvole, ať se přihlásí.

Beyoncé – Love On Top

Kompenzací pro fandy současných vlivů je snad jen předposlední balada I Was Here. Ty, kteří doufali, že singl Run the World (Girls) je poslem dobrých zpráv a šmrncovních tanečních kousků, pak potěší především vypalovačka Countdown a atmosférická taneční pecka End of Time.

Beyoncé - 4Nová Beyoncé opět skvělé zpívá a v klipech i tančí. Proč ale na desku zařadila tolik bakelitových beatů inspirovaných v dobách pravěku taneční hudby, na to se asi budeme muset zeptat Whitney Houston a spol. Zdá se totiž, že na "čtyřce" tahle parta zpěvačce nahrazuje nejlepší kamarádku.

Beyoncé – 4
Vydavatelství: Sony Music
Celkový čas: 45:35
Seznam skladeb: 1+1, I Care, I Miss You, Best Thing I Never Had, Party (Ft. Andre 3000), Rather Die Young, Start Over, Love On Top, Countdown, End of Time, I Was Here, Run the World (Girls)

Témata:,