Bizarní nehody a spousty mrtvých zvířat: Počátky Hollywoodu jsou zalité krví

Pavla Gabrhelíková

Každý pokrok má své oběti. A ani Hollywoodu se toto pravidlo nevyhnulo. Ještě než byla nastolena přísná pravidla, aby nedocházelo ke smrtelným nehodám, nebylo vůbec výjimkou, že herci nebo kaskadéři položili na oltář kinematografie svůj vlastní život.

  1. Srážka vlaků. Hvězda němých filmů Wallace Reid utrpěl zranění při natáčení snímku The Valley of Giants. Rozbil si hlavu, pořezal ruku a zranil záda při nešťastné srážce vlaků. Aby natáčení přežil, musel se dopovat morfiem. Když do toho začal ještě pít, byl to začátek jeho konce. Brzy se stal na morfiu závislý. Ve věku 31 let své závislosti podlehl.
  2. Smrtící kostým. Velmi nadějná herečka Martha Mansfield se proslavila ve filmu Dr. Jekyll a pan Hyde. Její hvězda by stoupala dál nebýt nešťastné náhody. Ve filmu The Warrens of Virginia na sobě měla kvůli natáčení objemné šaty typické pro období války mezi Severem a Jihem, o které film pojednával. Někdo vedle ní škrtl sirkou a šaty začaly hořet. Než ji stačili zachránit, způsobil jí hořící oděv smrtelné popáleniny. Ještě ten den zemřela.
  3. Smrt tažená koňmi. Ve filmu Ben-Hur z roku 1959 je legendární scéna závodu kvadrig (to je to antické vozítko na dvou kolech tažené koňmi). Natáčení měl na starost Reeves Eason, proslulý svou tvrdohlavostí. Kaskadéry dostal vždy až na pokraj možností a když mu dělal problémy nějaký kůň, hned šel do salámu… Při natáčení tohoto filmu nechal zastřelit více než sto koní… Při závodu kvadrig jednomu vozítku upadlo kolo. Řidič za ním do něj vší silou narazil. Kaskadér vyletěl deset metrů vysoko a dopadl na kvadrigu před sebou. Na místě zemřel na následky vnitřních zranění.
  4. Výbuch lodi. Film The Viking byl první snímek se zvukovou stopou nahranou mimo studio. Režiséru Varicku Frissellovi to bylo ale málo, proto se do snímku rozhodl dotočit několik záběrů z lodi na ostrově Labrador. Štáb se přidal k posádce na lodi SS Viking. Po pár dnech narazila na ledovou krku, přesně do míst, kde byl na plavidle schovaný dynamit. Zemřelo 27 členů posádky včetně režiséra. I tak se film promítal.
  5. Mrtví koně a bizarní nehoda. Film The Charge of the Light Brigade se zasloužil o definování pravidel chování ke zvířatům ve filmech. Při natáčení totiž kvůli ztíženým podmínkám zemřelo 30 koní. Jeden z kaskadérů navíc spadl z koně na postavený meč a zemřel taky.
  6. Spousta vody. Snímek Michaela Curtize o Noemově arše doplatil na svou velkolepost. Aby důvěryhodně vykreslil biblickou potopu, nechal režisér zalít plac 2,3 miliony litrů vody. Úžasné záběry si ale vybraly svou daň. Tři členové komparzu zemřeli, 35 bylo zraněno a jednomu museli lékaři amputovat nohu.
  7. Srážka letounů. Při natáčení leteckého filmu Such Men Are Dangerous z roku 1930 kolem sebe měla proletět dvě letadla, místo toho do sebe ale narazila. Všichni byli na místě mrtví, včetně režiséra Kennetha Hawkse. Film se pak i navzdory protestům pozůstalých promítal.
  8. Celoživotní následky. Adaptace oblíbené americké pohádky Čaroděj ze země Oz provázelo hned několik tragédií. Představitel Tina Mana herec Buddy Ebsen musel být při natáčení hospitalizován. V nemocnici zjistili, že mu hliníkový prach z líčidel poškodil plíce a bude se do konce života potýkat s dýchacími problémy. Čarodějnici Margaret Hamilton způsobila brzo odpálená rachejtle popáleniny druhého stupňě a její kaskadérské dublérce zapálilo lýtka explodující koště. Jizev už se ani jedna z nich nikdy nezbavila.
  9. Smrt v pohyblivém písku. Při natáčení filmu Across the Border v roce 1914 měla herečka Grace McHugh v jedné scéně přebrodit na koni řeku. Po vstupu do vody ji ale strhl proud. Kameraman Owen Carter pro ni hned skočil, ukázalo se ale, že herečka byla v zajetí pohyblivých písků. Oba se hned utopili. I přesto se film nakonec promítal.