Body Talk Pt.2 – beatová nuda pro nováčky. Budete Robyn milovat dál?

Jana-Moravcova

Trilogie Body Talk švédské popové princezny Robyn pokračuje směle druhým dílem. Bodytalk Pt.2 je ještě drzejší než jednička. Dusá jako splašený kůň v rytmu melodického elektropopu a občas si se zatvrzelým výrazem rozmazleného fracka odskočí na technoparty. Nevadí, ona si to může dovolit, otázkou je, koho ten cirkus bude bavit.

Robyn působí na hudební scéně jako zjevení. Do muziky jí nesmí nikdo kecat, nahrává u vlastního labelu Konichowa Records a její klipy nechávají volně popuštěnou uzdu fantazii. Experimentování ale není nikdy dost, zvláště u Robyn. Možná proto bude znít druhá část trilogie Bodytalk lehce monotónně a nudně. Zvláště pokud uvážíme, že nejlepší song alba a pilotní singl se objevil už v první části trilogie.

Miliónkrát recyklované osmdesátky už moc parády nenadělají
Inspiraci v osmdesátkách jedenatřicetiletá Robyn nezapře ani kdyby chtěla. Ryzí diskotékový zvuk ovšem Švédka zakomponovala na své šesté studiové album v mnohem větší míře. Jednoduché samply a smyčka bez výrazných hlasových doprovodů – na to u ní příliš zvyklí nejsme. Což, změna je život. I tak ale song In My Eyes odsunuji z pozice první písničky alba do škatulky „nejnudnější otvírák desky všech dob“. V porovnání s ostatními songy totiž postrádá jakkoli zapamatovatelný motiv, snad s výjimkou vysokoprocentní harmoničnosti. Tento aspekt ale bravurně obsáhnou i jiné skladby.

Ostatně přílišně nenadchne ani Include Me Out. Světlé momenty přichází až s mimořádně chytlavou Hang With Me. Ani jí se ale nevyhne výhrůžně zdvižený ukazovák. Pilotní singl je jen a pouze elektro verze stejnojmenné akustické sestřičky z Body Talk Pt.1. Tenhle song se ale Robyn a jejímu producentovi a skladateli Klasu Åhlundovi mimořádně povedl. A vzpomeneme-li na fakt, že celé album je jen druhý dílek do trojdílné skládačky, omluvíme i recyklaci skladeb.

Nové album Robyn.Snoop Dog? Proboha proč?
Z veselých kopců Hang With Me nás potemnělý zvuk snese do údolí Love Kills, kde vládnou agresivnější techno samply a níže posazený vokál. Milovník beatů a dance music ale bude mlaskat blahem čím dál tím víc hlasitěji. Podpoří ho i nakopávací Dance to the Beat s chytlavým popěvkem.

Co ale na téhle desce dělá Snoop Dog, je velkou záhadou. Na jedničce obstarali  vkusnou hostovačku norští DJ‘s Röyksopp, dvojku oblažil svou přítomností americký raper ve skladbě U Should Know Better. Té vládne, jak jinak, hlavně rytmus splašeného mustanga a dvojsmyslný text („You should know better than to fuck with me.“). Snoop Dog ale svou přítomností hrubě rozbíjí Robynin sex-appeal a narušuje klasický feeling její skladby. Po tomhle duetu ryze taneční desku trošku nepatřičně završuje a zklidňuje akustický smyčcový závěr v podobě něžné Indestructible.

Druhá část konceptu Body Talk vypustila nad jméno Robyn velký otazník. Přítomnost obhroublého rapera, množství jednoduchých tanečních samplů a absence jednoznačných hitů vyvolávají obrovská očekávání a naděje v závěrečnou část trilogie. Robynina tělomluva v druhé fázi tak bude asi bavit jen skalní přívržence a diskofily.

Robyn – Bodytalk Pt.2
Vydavatelství:
Universal Music
Celkový čas:
32:58
Seznam skladeb:
In My Eyes, Include Me Out, Hang With Me, Love Kills, We Dance To The Beat, Criminal Intent, U Should Know Better, Indestructible (Acoustic Version)

 

Témata: