Bolek Polívka o natáčení: Vyvádím, když musím být dlouho ve vodě

Redakce

Herec by měl režiséra inspirovat, řekl návštěvníkům Letní filmové školy v Uherském Hradišti Bolek Polívka. „Lidi si myslí, že režisér to má vše vymyšlené a po hercích se chce, aby jen naplnili jeho představy. Ale herec by měl režiséra inspirovat, něco se nedá vymyslet od stolu, herec nabídne třeba i něco, co režisér ani nečeká. Ti velcí režiséři čekají, až se jim to začne před očima dít,“ uvedl při své Lekci filmu Polívka, který je jedním z pěti umělců oceněných na letošním 41. ročníku filmové školy.

„Jsou režiséři, kteří máji rádi improvizaci, někdo vyžaduje přesné znění, někdo je otevřený větší spolupráci. Většinou jsem měl to štěstí, že jsem pracoval s lidmi, se kterými se znám,“ řekl pětašedesátiletý Polívka, který se, jak dodal, snaží být na place disciplinovaný i užitečný.

„Musí to být, když jsou na člověku závislé desítky lidí, kteří přišli do práce,“ uvedl herec, který nepolemizuje s režiséry veřejně. „Vyvádím ale, když mám být třeba dlouho ve vodě nebo skákat ze tří metrů do odřezků,“ uvedl.

Polívka se vždy v určité roli snaží myslet na někoho, kdo je mu předlohou. U filmu Musíme si pomáhat to byl jeho tatínek, při snímku U mě dobrý to byl jeho bratr. Poslední snímek Domácí péče byl specifický v tom, že se natáčel v domě rodičů režiséra Slávka Horáka.

„Slávek to napsal podle své maminky a tatínka. Natáčeli jsme v jejich domě, vinohradě, autě. Když jsem tam měl pana Horáka před sebou, tak jsem si na něj trochu hrál,“ řekl Polívka.

Herec v Uherském Hradišti přiznal, že je mnohdy překvapen tím, co si o něm lidé myslí. „Všichni chlastají a jen o mně to píšou. To je jeden stereotyp. Ti, co mě znají, tak vědí, jak žiju, že žiju často velmi skromně. Vždyť bych to nemohl ani stihnout, kdybych žil tak, jak si lidi myslí,“ poznamenal.

Dalším stereotypem podle něj je, když komik zahraje vážnou roli, tak je oceňován, ale když vážný herec udělá kozelec, tak se všichni ptají, jestli to má zapotřebí. „My máme o komedii pocit, že je to jen okrajové a zbytečné a přestáváme poslouchat ty metafory, co komici říkají,“ uvedl.

Polívka přijel na filmovou školu s delegací k filmu Domácí péče. Herečka Alena Mihulová, která ve filmu ztvárňuje jeho ženu, byla nedávno oceněna na festivalu v Karlových Varech.