Bollywoodští herci – neznáte jejich jména, ale slavní opravdu jsou

David Šohaj

Ne, to není překlep. Název Bollywood neformálně označuje centrum indického filmového průmyslu. To se pochopitelně nachází v metropoli Bombaji, a právě odsud pochází onen lehce ironický název. Pravdou ale zůstává, že Bollywood si s kalifornským Hollywoodem opravdu v mnohém příliš nezadá. Tyto filmy většinou zbytek světa vůbec nezná – jejich formát je pro nás zpravidla totiž příliš podobný muzikálům. A vlastně všechno se v těchto končinách dělá tak trochu jinak. To ale vůbec nevadí. Zdejší trh je tak velký, že si hravě vystačí sám a západní publikum ani v nejmenším nepotřebuje. Zdejší hvězdy se opravdu špatně nemají.

Shah Rukh Khan

Tento herec známý také jako King Khan si jen za loňský rok přišel bezmála na 30 milionů amerických dolarů, v přepočtu tedy asi 681 milionů korun. Že jste ještě nikdy neslyšeli jeho jméno? Nevadí, vždyť on si přitom vydělal více než některé super známé tváře západního filmu. Khan je rovněž úspěšným byznysmenem a před nedávnem založil vlastní produkční společnost. Jeho jmění je v současnosti odhadováno na 780 milionů dolarů.

Salman Khan

Tento herec si zahrál v kasovním trháku Sultan, který byl v roce 2016 druhým nejúspěšnějším bollywoodským filmem vůbec. Salman si jen loni přišel na 37 milionů amerických dolarů. Pro srovnání, to je zhruba o polovinu více než částka, kterou ve stejném období vydělal třeba takový Brad Pitt. A toho na rozdíl od Salmana známe úplně všichni. V Indii je Salman každopádně hvězdou první velikosti. Bezpočet fanynek, luxusní auta a domy – znáte to.

Akshay Kumar

Trojka na našem žebříčku. Mladý herec Akshay Kumar si v roce 2017 přišel na neuvěřitelných 35 milionů dolarů. Tento herec patří k těm největším bollywoodským dříčům, jeho kinematografie je opravdu úctyhodná. Projekty jako Dishoom a Jolly LBB 2 udělaly z Kumara áčkovou celebritu. Je to právě on, kdo se v Indii těší asi největší popularitě mezi bulvárními novináři a internetovými fanoušky.

Aamir Khan

Aamir Khan je na našem seznamu vlastně tak trochu výjimkou. Zazářil ve filmu Dangal, který se setkal s celosvětovým úspěchem. Loni si přišel na téměř 13 milionů dolarů, letos by to mělo být ještě o poznání více. Právě nyní by mu totiž měly dorazit šeky s procenty z tržeb dramatu ve Spojených státech. Filmoví kritici Khanovi předpovídají opravdu velkou budoucnost. Pokud se mu podaří získat roli v dalším mezinárodně distribuovaným filmu, může se docela snadno dostat na čelní místa podobných žebříčků.

 

Hrithik Roshan

V roce 2016 neměl tento talentovaný herec příliš dobrou sezónu. Získal obsazení jen v jednom projektu, filmu Mohenjo Daro. Ten si ale u diváků nevedl příliš dobře a na tržbách se to pochopitelně odrazilo. Loňský rok byl ale pro něj přece jen lepší. Jeho otec produkoval film Kaabil a samozřejmě obsadil i svého syna. Tento film se stal obrovským kasovním trhákem. Jen za prvních jedenáct dní vydělal více než 15 milionů amerických dolarů. Sám Hrithik si v loňském roce přišel na téměř 12 milionů, což vůbec není špatné. Zvlášť když si nezahrál ve více filmech. To totiž v Bollywoodu není příliš časté. Kvantita tady často hraje nad kvalitou prim.