Bondovský soundtrack: tradice a pokrok zároveň

Marek-Bartos

Soundtrack k nejnovější bondovce Quantum Of Solace určitě nevyvolá tak vzrušené diskuse, jako film samotný. Nový směr, který momentální tvůrci série nastolují, má na klasický bondovský zvuk naštěstí jen dobrý vliv.

Zásluhu na tom má především dlouholetý skladatel hudby k filmům o britském agentovi David Arnold. Q.O.S. je už jeho pátou zakázkou na toto téma. Musíme proto obdivovat Arnoldovu schopnost zachovat charakteristickou atmosféru filmu, aniž by tím ustrnul na místě. Naopak, popohnal vývoj bondovské klasiky zase o kus dál.

Na 23 zvukových stopách se nachází o poznání více temnoty a smutku, než jsme zvyklí. Orchestrální postupy se tu mísí s prvky elektroniky, přičemž lze místy zaslechnout, jak ze skladeb vystupuje původní bondovská melodie a opět se zanořuje zpět. Na úplném konci je titulní píseň Another Way To Die vzešlá z pera Jacka Whitea (White Stripes), kterou spolu s Alicí Keys také nazpíval. Jde o vůbec nejlepší a nejstylovější „bondsong“ od dob filmu Golden Eye a jeho stejnojmenné skladby, které propůjčila hlas Tina Turner.

Nejstylovější bondsong má i své oficiální video

David Arnold, Jack White, Alica Keys: Quantum Of Solace
stopáž 61:24, vyd. J- Records