Bratři Ebenové dostali žánrového Anděla. Zahrály ale kapely bez nominací

Redakce

Zda loni vydala lepší desku Aneta Langerová anebo skupina Chinaski, to se dozvíme až 16. dubna v Hudebním divadle v Karlíně během přenosu předávání Cen Anděl v hlavních kategoriích. Včera se však předávaly ceny v kategoricích alternativních, v nichž hlasují novináři, kteří dané scény dlouhodobě sledují. Záznam večera bude ČT Art vysílat 15. dubna.

Výsledky v žánrových sekcích si přečtěte pod rychlovkou – uspěli například Bratři Ebenové, noisová dvojice Kalle anebo jazzman Jaromír Honzák – nás ovšem nejvíc ze všeho překvapil výběr kapel, které včera v Paláci Akropolis během předávání cen hrály: skupiny Visací zámek, funk EzyWay, popoví Memphis, rockeři From, popfolkoví efEm ani crossover Zylwar totiž v žánrových nominacích vůbec nebyly a nikdo kromě organizátorů netušil, proč v Akropoli vystoupii právě oni. Z potenciálních výherců – a tedy z řad nominovaných hudebníků – nezahrál nikdo.

Seznam nominovaných na Ceny Anděl za rok 2014

„Prostor na žánrových Cenách Anděl byl letos věnovaný mladým, začínajícím kapelám z různých žánrů. Visací zámek vystoupil jako speciální host,“ odpověděl na dotaz Koule.cz, jaký byl klíč výběru koncertujících hudebníků, pořádající Michal Wronka.

My dodáváme, že například hradecká skupina Memphis hraje už deset let, brněnští Zylwar se dali dohromady v roce 2004. Výsledky jednotlivých kategorií tak v tomhle světle působí jako z jiné planety. (red)

Update: 9. dubna se pořadatelé k vlně protestů, již rozpoutal komentář nominovaného Bonuse/Martina Tvrdého, vyjádřili na andělském webu

Žánroví Andělé za rok 2014 – vítězové

Alternativní hudba
Kalle – Live from the Room

Elektronická hudba
Subject Lost – Expo Nova

Folk & country
Bratři Ebenové – Čas holin

Hard & heavy
Asmodeus – Past na Davida Kleinera

Hip-hop
Smack – P’s a Love

Jazz & blues
Jaromír Honzák – Uncertainty

Punk & hard core
Hanba – Silou kovadliny

Ska & reggae
Cocoman & Solid Vibez – Zázraky

World music
BraAgas – Yallah!