Brit Awards 2014: Vyhráli Arctic Monkeys a David Bowie. Cenu přebrala Kate Moss

Redakce

Dawid Bowie (67) včera získal Brit Awards za nejlepšího zpěváka loňského roku a stal se tak nejstarším majitelem ceny v historii. O sošku se zasloužil deskou The Next Day, zatímco album Halcyon Days přineslo titul nejlepší zpěvačky Ellie Goulding. Té předával cenu samotný Prince.

Poslechněte si oceněné v Youradiu
Grammy 2014: Daft Punk vyhráli, Madonna podpořila homosexuály

Nejlepší skupinou nejsou podle porotců letošní dvojití návštěvnici České republiky Bastille, ale sheffieldští Artic Monkeys, kteří cenu dostali už potřetí. Opičky včera zahrály písničku R U Mine?, během které pyrotechnické efekty vytvořily nápis AM, což je název jejich loňského úspěšného alba. Frontman Alex Turner při přebírání ceny zažertoval, že se o to, kdo kategorii vyhraje, vsadil s boybandem One Direction, podotkl, že rock´n´roll neumírá, a odmítl děkovací řeč: "Moji spolupracovníci svá jména slyšet nepotřebují a vy zase nepotřebujete slyšet seznam jmen, která vám nic neříkají."

Recenze 3 AM: Sexy cool popůlnoční Arctic Monkeys
Recenze Next Day: David Bowie: Ještě jsem tady, ještě neumírám
Recenze Halcyon Days: Z popové princezny Ellie Goulding se stává královna

Kromě Arctic Monkeys se včera naživo představily například zpěvačky Beyoncé či Katy Perry a také mladinká Novozélanďanka Lorde společně s elektro dvojicí Disclosure. "Jsem pořád hrozně mladá na to, abych dostávala ceny jako je tato. Mozek to pořád nemůže pobrat," řekla, když přebrala ocenění v kategorii Mezinárodní zpěvačka.

David Bowie sice do Londýna na ceremonii nedorazil, ale poslal za sebe herečku Kate Moss. "Zajíci, které teď má na sobě Kate, žijí v japonské mytologii na Měsíci. Kate je z Venuše, já jsem z Marsu. Jsem nadšený, že jsem dostal cenu za nejlepšího zpěváka, myslím, že je to moc hezký způsob, jak zakončit den. Díky za to – a Skotsko, zůstaň s námi," přečetla jeho vzkaz. (sli)

Brit Awards 2014

Britská kapela: Arctic Monkeys
Britské album: AM (Arctic Monkeys)
Britský singl: Waiting All Night (Rudimental)
Britská zpěvačka: Ellie Goulding
Britský zpěvák: David Bowie
Britský objev: Bastille
Mezinárodní kapela: Daft Punk
Mezinárodní zpěvák: Bruno Mars
Mezinárodní zpěvačka: Lorde

http://www.youtube.com/watch?v=RI7OSXyhUQM

http://www.youtube.com/watch?v=sDpiBCdAZr0