Brit tvořící obrazy inspirované českou kulturou vystavuje v Praze

Redakce

Kultovní Valerie a týden divů Jaromila Jireše, Ovoce stromů rajských jíme Věry Chytilové, Krvavý román Josefa Váchala, dílo Bohumila Hrabala, ale také koláže Karla Teigeho či obrazy Alfonse Muchy - to vše a mnohem více se stalo inspirací pro díla, která od pátku 26. srpna vystavuje pražská Art & Event Gallery Černá labuť. Výstava Paula Harveyho, předního britského stuckisty, nese výstižný název From London to the Czech Avant-Garde.

„Harveyho dílo tvoří citace klasiků českého umění. Autor zároveň pochopil i český smysl pro humor, smysl pro trapnost dovedenou až do úplného konce. Aktuální výstava představuje hráče v punkových kapelách, tvůrce komiksů a později nejtypičtějšího představitele nového uměleckého směru, který sami tvůrci nazvali „stuckismus“,“ popisuje kurátor výstavy PhDr. MgA. Josef Záruba-Pfeffermann, PhD.

„Některé mé malby byly přímo ovlivněny dílem českého výtvarníka a spisovatele Karla Teigeho, zejména sérií fotomontáží či koláží, které vytvářel od roku 1934 do své smrti v roce 1951. Některé z mých dřívějších obrazů se zdají být ovlivněny, ale byly vytvořeny dříve, než jsem si byl vědom bohaté historie české avantgardy. Nicméně vysvětlují, proč jsem byl následně fascinován tím, co jsem objevil na české scéně,” říká umělec, pro nějž má české výtvarné a filmové umění statut klíčové umělecké inspirace.

Na výstavě bude představena i část Harveyho dlouhodobého částečně autobiografického projektu Burning Up Time (Spalující doba), ve kterém je reprezentován vždy jeden rok jedním obrazem (počínaje rokem 1960, kdy se narodil). Výstava From London to the Czech Avant-Garde čelného představitele britského stuckismu Paula Harveyeho bude přístupná od 26. srpna do konce října 2016. 

Ilustrace dnešní společnosti, které vás donutí zamyslet se

Úžasné 3D kresby: Tohle že je jen namalované?!