Brno má první poesiomat neboli jukebox s básnickým slovem

ČTK, mim

Básně autorů spjatých s Brnem zní z takzvaného poesiomatu v Otevřené zahradě na špilberských svazích. Zařízení vzdáleně podobné černému periskopu znají lidé v Praze, Olomouci i zahraničí, v Brně ale dosud chybělo. Na jeho instalaci a naplnění básnickým slovem se podíleli lidé kolem nakladatelství a časopisu Host.

Objekt má jednoduché ovládání, po stisknutí tlačítka zájemci uslyší básně žijících i zemřelých básníků v autorském přednesu. „V první dávce jsou básně spjaté s Brnem. Zvukových stop je dost a básně se budou obměňovat,“ řekl při slavnostním odhalení poesiomatu redaktor časopisu Host Martin Stöhr.

Jako úplně první báseň z přístroje zazněl sonet Cigareta Ivana Blatného. Vybral ji nahodile pražský kavárník Ondřej Kobza, jehož spolek Piána na ulici s myšlenkou poesiomatů přišel a šíří ji v Česku i ve světě. „Snažíme se umožnit, aby lidé o poezii ‚zaškobrtli‘, dát jim poezii do cesty,“ uvedl Kobza.

Zazní i Kundera

Na přístroj se už přišli podívat někteří básníci, kteří jsou v prvním výběru zahrnuti, mezi nimi například Martin Reiner a Vít Slíva. Z archivů pochází autorský přednes Oldřicha Mikuláška, Jana Skácela, Ludvíka Kundery nebo Jiřího Kuběny.

Lidé přístroj najdou v nejvýše položené partii Otevřené zahrady, u branky vedoucí do parku pod hradem. Zahrada je otevřená od pondělka do pátku během dne, slouží odpočinku, vzdělání i zábavě. Kromě interaktivních stanovišť, která vysvětlují přírodní zákony, ukazuje také chov ovcí, králíků, slepic a včel. Vstupné je dobrovolné.