Budou kytarista a baskytaristka Sonic Youth spolu žít šťastně až do smrti?

Jiri-Vanek

Příběh Kim Gordon vypadá jako z telenovely. Se svým přítelem Thurstonem Moorem založila Sonic Youth, jednu z nejzásadnějších alternativních rockových kapel konce posledních dvou desetiletí minulého století. Nahrála s ní už patnáct řadových alb, většinou pozitivně přijímaných kritikou i fanoušky, kromě toho zvládla účinkování i ve spoustě dalších skupin.

Kim Gordon má vysokoškolský titul z Los Angeles Otis College of Art & Design, produkovala nahrávky a točila videoklipy. K tomu všemu si stihla svého partnera Thurstona Mooreho i vzít a povít mu dceru. Začala s ním chodit v roce 1981 a v tomtéž roce ještě s Lee Ranaldem založili skupinu Sonic Youth. Debutové album Confusion Is Sex jim vyšlo o dva roky později. Kim na něm neobstarává jen baskytarové party; podílela se na skládání hudby (u většiny skladeb je však jako autor uvedena celá skupina), napsala některé texty a několik písní i nazpívala, včetně brutálního coveru I Wanna Be Your Dog od The Stoogees. Jedním z hlavních tahounů Sonic Youth zůstala dodnes. Zpívá, basuje, skládá, v půlce devadesátých let se začala víc věnovat kytaře, takže obsazení ve spoustě písní Sonic Youth té doby čítá tři kytary a bicí.

Poslechněte si Sonic Youth na koncertě v roce 2006

Kim Gordon – všestranná individualita
Kim
je navíc skutečná renesanční osobnost. Částečně produkovala první album skupiny Hole, spolurežírovala videoklip k hitu Cannonball skupiny The Breeders, kde hrála jiná Kim z našeho seriálu, Kim Deal, známá zejména z Pixies. Také uspořádala spoustu výstav výtvarných děl, je autorkou obalů některých desek kapely. Spolu s Julií Cafritz z Pussy Galore založila skupinu Free Kittens, která vydala tři desky. Další hudební projekt pod jménem Mirror/Dash vytvořila jen s Thurstonem Moorem, s Lydií Lunch založila kapelu Harry Crews, která má „na svědomí“ jednu desku. Těžko odhadnout, kde mezi tím vším našla čas na svatbu s Thurstonem Moorem a na početí jejich dcery Coco Hayley Gordon Moore.

Není tedy divu, že se dočkala mnoha popkulturních ohlasů. Skupina Rapemen (hrál v ní třeba slavný Steve Albini) jí už na konci osmdesátých let složila hold v písni Kim Gordon’s Panties, odkazy na ni se objevily v počítačových hrách Silent Hill a Silent Hill 3, ale třeba i v populárním americkém sitcomu How I Met Your Mother.

Témata:,