Carlos Santana a Paul Simon: Nerušte žánrové kategorie Grammy!

Redakce

Kytarista Carlos Santana, písničkář Paul Simon a další hudebníci se snaží zvrátit změny kategorií hudebních cen Grammy, o nichž se rozhodlo letos v dubnu. Vedení akademie omezilo od příštího ročníku počet cen ze 109 na 78; některé kategorie sloučilo a další zcela zrušilo. Hudebníci ale tvrdí, že změny nespravedlivě postihly etnickou hudbu.

"Vyřazení latinského jazzu a mnoha dalších etnických kategorií je velmi špatnou službou skvělým hudebníkům, mladým i starým," napsal v dopise vedení akademie kytarista Carlos Santana, sám několikanásobný držitel Grammy. "Proti rozhodnutí protestuji a žádám, aby byly v hudebních cenách zastoupeny všechny barvy duhy."

Ke kritikům nových kategorií se přidal Paul Simon. "Myslím, že Grammy ublížily mnoha talentovaných hudebníkům, když sjednotily původně jasně odlišené a oddělené druhy hudby do rozplizlých větších kategorií," napsal vedení Akademie.

Prezident akademie Neil Portnow ale kritiku odmítá a tvrdí, že kategoriím mimo hlavní proud fúze neublížila, v nevýhodně je prý spíš mainstream.
Menšinových kategorií bude nyní 20 místo 34, popových pak 54 místo 71. V rámci "popových" změn porota například sloučila ceny za zpěv, které dříve dostávali zvlášť ženy a mužiu. Cena pro nejlepší výkon v rocku nahradí nynější oddělené ceny sólovým rockerům a rockovým skupinám. (sli)