Čarodějův učeň – „nekonečně nudná“ variace na kouzelnické ságy


Že se vám zdá název Čarodějův učeň povědomý? Tentokrát se však nejedná o animovanou českou klasiku, ale o zbrusu nový snímek z dílny Walta Disneyho, v němž si jednu z hlavních rolí střihnul Nicolas Cage. Diváci se tu znova setkávají se starým příběhem o vyvoleném chlapci, ve kterém dřímají magické schopnosti a jenž je povolán k záchraně lidstva. Tentokrát je to ale trochu… nudnější podívaná.

David (Jay Baruchel) je tak trochu podivínský kluk. Má fantazii a geniální talent pro fyziku, ovšem deptán ho nepochopení okolí. Po iniciačním setkání v zapadlém krámku s kouzelníkem Balthazarem (spíš toporný Nicolas CageČarodějův učeň) se mu do života začne čím dál více vplétat magie; podle indicií je totiž právě on následníkem bájného kouzelníka Merlina.

Jaká by to byla kouzelnická story bez pořádného záporáka? A tak se na plátně setkáme s Alfredem Molinou a Tobym Kebbelem – první zmiňovaný si užívá roli zlého Horvátha s charismatem maďarského grófa, druhý se představuje jako jeho pomocník –  excentrický „šampónek“ vystupující před povoláním do zbraně ve vlastní kouzelnické show.

V Čarodějově učni jde o klasický námět boje dobra a zla, k tomu režisér přimíchal romantickou linku o lásce Davida k spolužačce z dětství Becky, stejně jako motiv lásky Balthazara k čarodějce Veronice a žárlivosti soka Horvátha. Ten se díky Veroničině odmítnutí postavil na stranu zla a spřádá plán, jak ovládnout svět. Balthazar a David jsou jediní, kteří dokáží katastrofu odvrátit. A kdo vyhraje? Hádejte třikrát.

Podívejte se na ukázky z filmu

http://www.youtube.com/watch?v=9VZllR44gdA

„Endlessly boring“ (tedy nekonečně nudné), napsal přede mnou na hodnotící list jeden z anglicky mluvících novinářů. A jedna paní během projekce regulérně usnula. Nebyla ale sama, kdo měl problémy udržet pozornost. Na plátně sice bez přestání něco hoří, vybuchuje, nebo se něco přeměňuje v cosi jiného, ovšem všechno zabíjí dramaturgie příběhu. Je ušitá tak, aby všechno pochopil i ten největší pitomec. Po úvodu, kdy se v několika Čarodějův učeňsekvencích míchá dohromady středověk, keltské náboženství a kdo ví co ještě, dostane divák veškeré důležité informace naservírované po lopatě.

Má to vůbec cenu?
Jaké je pozadí celého příběhu? Proč Horváth nenávidí Baltazar? Kdo se vlastně skrývá v jedné staré urně, o kterou oba dva tak zběsile bojují? Kdyby člověk musel alespoň něco málo odkrýt až během děje, mohla by se z Čarodějova učně stát napínavá podívaná. Ale my víme všechno důležité dopředu, a tak jen koukáme, jak se naši hrdinové lopotí, a čekáme, kdy si David s Becky dají konečně první pusu.

Co čarodějův učeň divákovi nabízí? Spíš než režijní nebo scenáristické dovednosti předvádí možnosti současné filmové postproduce. Efekty tu hýří a stříkají z každého záběru, otázka ale je, jestli světla zachrání předvídatelný děj sunoucí se od explozi k honičce, od honičky k souboji, aby nakonec přes všechny ty ohnivé koule a roztříštěné domy doklopýtal do marného finále.   

Čarodějův učeň/ The Sorcerer’s Apprentice
Fantasie/drama/akční/dobrodružný/USA
Režie: Jon Turteltaub
Hrají: Nicolas Cage, Jay Baruchel, Minica Bellucci, Alfred Molina, Toby Kebbell, Ethan Peck, Teresa Palmer
Premiéra v ČR: 19. srpna 2010