Čechomor a Ewa Farna oslavili Vánoce


Předvánoční čas má specifickou atmosféru. Uspořádat v něm charitativní koncert zdá se být ideální - venku štípe mráz, takže večery je dobré trávit v teplém a osvětleném sále. Navíc každý je tak trochu naměkko... Jeden takový večer proběhl v Národním divadle; Čechomor a Ewa Farna podali pomocnou ruku (a s ní 280 tisíc korun) nadaci Pomocné tlapky, která trénuje asistenční psy pro hendikepované lidi.

Čechomor je kapela, která upravuje lidové písně pro ucho mainstreamového posluchače. Takového, kterého baví rock, melodie a ocení klasické hudební nástroje, ale originální lidové soubory už vnímá jako něco okrajového, exotického. Zkrátka jako něco, co „poslouchá“ hlavně generace Smyčcový kvartet a Gerry Leonardprarodičů. Že lidi tohle zpřístupnění lidovek baví, naznačily už informace před koncertem. Obě show, odpolední i večerní, byly vyprodané.

Čechomor se už dříve několikrát představit se zpěvačkou Lenkou Dusilovou, nyní si jako hosta pozval mladou Ewu Farnou. Na kytaru doprovázel Gerry Leonard, smyčci přispělo dívčí kvarteto Gadrew Way. To celý koncert odstartovalo dynamickou skladbou Liberftango od Astora Piazzolly. Čechomor pak navázal předvánočním rozjímáním pomocí koled, například Vondráši Matouši.
Koledy a posléze lidové písničky po chvíli sympaticky oživily dudy, na které hrál Michal Pavlík. Dobře se vyjímaly hlavně v břeskné skladbě Gorale. Kapela neopomněla ani skladby Na Vsetíně páni nebo Až já půjdu, povandruju.

Poslechněte si Čechomor

http://www.youtube.com/watch?v=K1AsxdD_mZs&feature=fvst

Přesto se chvílemi nešlo ubránit dojmu, že takové hudbě víc sluší prostory pod širým nebem nebo jiný civilnější  prostor. Když se zlaceným, zdobeným sálem rozléhaly verše o tom, jak nás bijou páni, bylo to trošku úsměvné. Což ale neznamená, že by chemie mezi členy kapely nefungovala, muzikanti – nejen z Čechomoru – si hraní jasně užívali a jejich vzájemné propojení dobře fungovalo. Prostor si navíc pochvaloval i houslista Čechomoru Karel Holas. "Hrát v tomto prostředí byla pro nás velká čest," řekl.

Silný hlas Ewy F.
Přibližně polovinu repertoáru si s Čechomorem střihla Ewa Farna a její podání polských balad vneslo na pódium intimnější náladu. V moravských lidovkách byla hlasově důstojnou protihráčkou pánů z Čechomoru a pro řadu diváků tak bylo její vystoupení příjemným překvapením; s Čechomorem se v plné kráse ukázal její čistý silný hlas a také to, jak skvěle zní ve chvílích, kdy se zklidní.
Publikum si vyslechlo i skladbu Holubička, která patří mezi nové, posluchačům zatím neznámé skladby. Stejně jako Malušky či Treba Lavečka se objeví na studiové desce Čechomoru, na níž by měl začít pracovat na jaře.  

Poslechněte si Ewu Farnou a Čechomor

Za zmínku pak stojí výborné ozvučení, díky kterému jste hudbu vnímali jako kompaktní tok hudby. Spojení smyčcového kvartetu, Čechomoru, Ewy Farne a Gerryho Leonarda tak fungovalo jako dobře namazaný strojek. Žádné překvapivé nebo emocionálně vypjaté momenty, ale ani hluchá místa. A vytleskaný Byla cesta, byla ušlapaná plus další dvě lidové písně vánoční benefiční večer zakončil v duchu celé akce: sympaticky.  

Čechomor Kooperativa Tour (+ Ewa Farna, Gerry Leonard a Gadrew Way)
Praha, Národní divadlo, 18. prosince 2010