Celebrity – filantropové. Kdo nejvíce myslí na ostatní?

David Šohaj

Ne všechny velké celebrity jsou jen hamouni s neúměrnými honoráři a taxami. Mnoho hvězd světového měřítka se už dlouhé roky aktivně angažuje v různých charitativních organizacích a všemožně se snaží celé společnosti vrátit alespoň něco na oplátku.

O tom se ale už tak často nemluví. A je nasnadě proč. Často o tom totiž nechtějí příliš otevřeně mluvit ani slavní samotní. Když jsou potom takové aktivity totiž propírány na veřejnosti, může se klidně stát, že se celá ta dobrá myšlenka nakonec úplně otočí proti nim samotným. Chtějí na sebe přece jen zase a zase upozornit, udělat si pozitivní reklamu nebo si dokonce snížit své obrovské daňové povinnosti.

Proboha – to všechno je přece hypoteticky sice klidně možné, ale kam jako společnost dojdeme, když budeme vždy na všech a na všem hledat jen to nejhorší? Není třeba moralizovat nebo poučovat; své vlastní záměry nakonec zná pouze každý sám, ale měli bychom možná vycházet z předpokladu, že každá dobrá myšlenka je lepší než vůbec žádná. A kdo je tedy nejštědřejší?

Alec Baldwin

Slavný hollywoodský herec je jedním z největších filantropů ve filmové branži. V poslední době je sice známý především díky tomu, že v talk show Saturday Night Live skvěle zparodoval amerického prezidenta Trumpa, ale o to teď nejde. Za posledních deset let Alec věnoval více než 17,5 milionu dolarů na vlastní charitativní organizaci. Dalších 2,7 milionu věnoval své bývalé vysoké škole umění v New Yorku a zapomenout bychom neměli ani na příspěvek ve výši 1,7 milionu dolarů pro knihovnu na Long Islandu. Úctyhodné, že?

Leonardo DiCaprio

I Leo je horlivým zastáncem a mecenášem různých charit. Od roku 1998 pomohl vybrat nejméně 61 milionů amerických dolarů na více než 65 programů zaměřených na ochranu životního prostředí a klimatu, biologickou rozmanitost a další environmentální účely. Nejméně tři miliony dolarů měl vydat i z vlastní kapsy.

Michael Jordan

Basketbalová legenda jen v loňském roce přislíbila celé dva miliony dolarů na zavedení programů, které mají pomoci vybudovat důvěru mezi policejními sbory a menšinami. Nedávno také daroval pět milionů dolarů pro Národní muzeum afroamerické historie a pravidelně přispívá také více než desítce charitám v domovském Chicagu.

Taylor Swift

Téhle popové zpěvačce je sice teprve sedmadvacet let, ale na společenskou zodpovědnost určitě nezapomíná. V roce 2012 věnovala čtyři miliony dolarů americké Síni slávy pro country hudbu a pravidelně přispívá také na pomoc lidem, kteří se stali oběťmi přírodních katastrof. Na tyto účely měla věnovat už několik milionů dolarů.