Céline Dion dává lekce z elegantního stárnutí

josefmartinek

Šest let čekali fanoušci Céline Dion na nové anglicky zpívané album. Nyní přichází pětačtyřicetiletá Kanaďanka s povedenou deskou Loved Me Back To Life, která ukazuje všechny zpěvaččiny přednosti – skvělý vokál, emotivní projev a hlavně schopnost vkusně si poradit s věkem.

Ve světových hitparádách se setkáme s celou řadou interpretek: extravagantními mimozemšťankami (Lady Gaga), lascívními provokatérkami, které jsou pořád tak trochu děti (Miley Cyrus, Kesha), stroji na hity (Rihanna, Katy Perry) nebo dívkami, jež svou kariéru postavily na netradičním hlasu a frázování (Adele, Duffy).

Pak je tu ještě skupina zpěvaček, které nejsou tolik vidět, nevydávají nové desky jak na běžícím pásu, ale přesto si udržují své postavení na hudebním nebi. Patří mezi ně také Kanaďanka Céline Dion, již album Loved Me Back To Life zachycuje ve vrcholné formě.

Poslechněte si Celine Dion v Youradiu

Zatímco Madonna nebo Cher se stále snaží působit jako dvacetileté a šlapou si tak po své pověsti, Céline se mladými lidmi obklopila a výsledkem je nahrávka velmi svěží, netuctová, elegantní a hlavně decentní. Sympatická je na desce hlavně skutečnost, že zpěvačka se nesnaží za každou cenu kopírovat současnou hitparádovou produkci. Žádné zběsilé taneční pokusy tedy v třinácti nových písničkách nečekejte. Je to stále hlavně její hlas, emocemi podbarvený a mrazivě chladný zároveň, na němž písničky stojí. Nové kousky mají daleko modernější zvuk, zní velmi čerstvě a nepodbízivě – vděčit za to umělkyně může hlavně šikovnému týmu spolupracovníků; například zdařilý pilotní singl Loved Me Back To Life napsala Sia, již jako autorku kolegové využívají v poslední době stále častěji.

Tradičně silnou zbraní majitelky několika Grammy zůstávají balady. Zaujme třeba dramatická Breakaway s táhlým emotivním refrénem nebo naléhavá Thankful, která má pochmurnou atmosféru. Skvěle však zpěvačce sedí i více písničkářská, uvolněná poloha. Tu naplno rozvíjí v působivé At Seventeen, v níž si stěžuje, že láska je určena jen pro královny krásy.

Sestava nových písniček obsahuje také dva duety – R´n´B zpěvák Ne-Yo přispěl svou troškou do mlýna ve slaďoučkém cajdáku Incredible, Stevieho Wondera si pak zpěvačka přizvala do skladby Overjoyed. Ta je příliš Celine Dionplochá a řadí se spíš k tomu slabšímu, co nahrávka zahrnuje.

To je ale jedna z mála vad na kráse nové Céline Dion. Kromě hlasových exhibicí a příjemných popových melodií totiž Kanaďanka zvládá také důstojně stárnout, což v dnešní době nebývá samozřejmostí, jak jsme se nedávno přesvědčili například u Cher (recenze).

Céline Dion – Loved Me Back To Life
Vydavatelství: Sony Music
Celkový čas: 60:20 (edice deluxe)
Seznam skladeb: Loved Me Back to Life, Somebody Loves Somebody, Incedible (feat. Ne-Yo), Water and a Flame, Breakaway, Save Your Soul, Didn´t Know Love, Thank You, Overjoyed (feat. Stevie Wonder), Thankful, At Seventeen, Always Be Your Girl, Unfinished Songs

Témata: