Ceny české filmové kritiky: Toto jsou výsledky

Redakce

V sobotu 23. ledna proběhlo v přímém přenosu udílení Cen české filmové kritiky za rok 2015. V divadle Archa tímto slavnostním večerem doprovázela herečka, bloggerka a vítězka loňské StarDance Marie Doležalová spolu s hercem a režisérem Vojtou Kotkem.

Jednoznačně nejúspěšnějším snímkem se stal film režiséra a scénáristy Petra Zelenky Ztraceni v Mnichově, jehož producentem je David Ondříček. Dokázal proměnit všechny tři nominace, jak za režii, scénář, tak i za film roku.

Úspěch slavil také debutový snímek Štěpána Altrichtera s názvem Schmitke, jež získal ocenění v nové kategorii Nejlepší audiovizuální počin (za zvukovou složku filmu). Spoluscénarista a režisér obdržel rovněž cenu RWE za Objev roku.

Za nejlepší herecké výkony pak byli oceněni Kryštof Hádek za roli ve filmu Kobry a užovky a Alena Mihulová za Domácí péči. Nejlepším dokumentem se stal počin režisérky a producentky Jany Ševčíkové Opři žebřík o nebe.

Filmoví publicisté a kritici rozhodovali ve dvou kolech celkem z 25 celovečerních filmů, jak hraných tak loutkových, a 19 dokumentů. V prvním kole se hlasování účastnilo třiatřicet z nich. V druhém kole pak hlasovalo 41 novinářů. Nominované snímky musely mít distribuční premiéru v roce 2015 a vyhovět stanoveným pravidlům. Pro Objev roku bylo navrženo 13 snímků a ve druhém kole pro ně hlasovalo 31 žurnalistů.

Uvidíme, jak dle kritiků úspěšné filmy, obstojí na konkurenčním udílení cen Český lev, které uděluje Česká filmová a televizní akademie. Dozvíme se to již 5. března.

Přehled filmů a tvůrců nominovaných na Českého lva zde, podívejte se

8 filmů, které stojí za to vidět, protože zmatou vaši mysl

Témata:,